دیدار قریب‌الوقوع هیات انصارالله یمن با فرستاده سازمان ملل در مسقط

یمن

سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که این جنبش پاسخ رسمی خود به پیش نویس ژنو درباره حل بحران را برای نماینده سازمان ملل فرستاده است و احتمالا پایان این هفته با وی در مسقط دیدار خواهد کرد. در همین حال وزارت بهداشت یمن با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل از این سازمان خواست به مسئولیت‌های خود در قبال اوضاع فاجعه بار یمن عمل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیات این جنبش در مذاکرات صلح یمن به روزنامه "الاخبار" لبنان گفت: انصارالله نکات خود را درباره پیش نویس ژنو که هفته گذشته از اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن دریافت کرده بود ارائه داده و پاسخ رسمی خود را دو روز پیش در نامه‌ای برای الشیخ احمد فرستاده است.

وی گفت: ولد الشیخ احمد پاسخ نامه ما را داده و از ما خواسته برای بررسی مسائل مورد اختلاف در مسقط با وی دیدار کنیم.

عبدالسلام ضمن تاکید بر بازگشت قریب‌الوقوع به مسقط تاکید کرد: احتمالا پایان هفته جاری بار دیگر برای دیدار با ولد الشیخ احمد و بررسی پیش نویس ژنو به مسقط برویم.

وی تاکید کرد که الشیخ احمد نکته‌های انصارالله درباره پیش نویس ژنو را "مثبت" دانسته است.

گروه های یمنی با نظارت سازمان ملل از مدت‌ها پیش مذاکراتی را در مسقط و ژنو برای حل بحران برگزار کردند اما هنوز به توافق آتش بس دست نیافته‌اند و جنگ در این کشور ادامه دارد.

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا درباره استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در یمن

از سوی دیگر با ادامه بحران در یمن و کشته شدن صدها تن از مردم بی گناه این کشور شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای حمایت خود را از تلاش‌های سازمان ملل برای ازسرگیری مذاکرات میان طرف‌های یمنی اعلام و تاکید کرد که بحران یمن باید از طریق سیاسی حل شود و ضامن حفظ وحدت و حاکمیت این کشور باشد.

در این بیانیه از تمامی طرف ها خواسته شده که این فرصت را برای ایجاد فضای اعتماد و مذاکرات بیشتر جهت تحقق صلح غنیمت بشمارند و بدون پیش شرط و با نیت حسنه مذاکرات را ازسر بگیرند.

در این بیانیه آمده است: توقف درگیری‌ها در زمان کنونی ضروری است. باید تمامی عملیات نظامی در یمن متوقف و روند سیاسی فراگیری برای برقراری صلح و ثبات در این کشور آغاز شود.

اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن تمامی حملات علیه غیرنظامیان خواهان مبارزه با گروه‌های تروریستی همچون "القاعده در شبه جزیره عرب" و داعش شد.

این اتحادیه از عملیات بمباران و استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در جنگ یمن ابراز نگرانی کرد.

نامه وزارت بهداشت یمن به سازمان ملل

در همین حال و با ادامه بحران انسانی در یمن و کمبود دارو و لوازم پزشکی، وزارت بهداشت و مسکن یمن در نامه‌ای به رئیس عملیات هماهنگی امور انسانی در دفتر سازمان ملل از این سازمان خواست به مسئولیت اخلاقی خود برای نجات میلیون‌ها یمنی که از کمبود دارو و فرآورده‌های نفتی لازم رنج می برند، عمل کند.

در این نامه تاکید شده که سازمان ملل باید به نقش خود برای توقف تجاوز و پایان محاصره عمل کند.

این وزارتخانه اعلام کرد که وضعیت بهداشتی به دلیل مهاجرت پزشکان کارکشته و کارکنان بخش بهداشت هر روز رو به وخامت بیشتری می‌نهد. اگر دارو و لوازم پزشکی فراهم نشود تمامی بیمارستان ها و مراکز بهداشت فعالیت خود را متوقف کرده و جان بیماران در معرض خطرات شدیدی قرار می‌گیرد.

عربستان با همکاری چند کشور شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا ائتلافی را در یمن به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن هزاران یمنی منجر شده است. در حملات جنگنده‌های این ائتلاف صدها مراکز بهداشتی، بیمارستان و مراکز دولتی هدف قرار گرفته و منهدم شده‌اند که در نتیجه آن بحران انسانی در یمن بالا گرفته است.

انتهای پیام

کد N1033915