توصیه‌های «آیت‌الله مکارم‌» به‌ زوار اربعین حسینی

مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,امام حسين ع ,ماه صفر,اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: اربعین گوهر گرانبها و گنجینه بسیار پرارزشی است که سبب عظمت اسلام و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) است و باید هر چه بهتر از آن بهره‌برداری کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل توصیه‌های این مرجع تقلید به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی که دفتر وی آن را منتشر کرده، به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

اربعین حسینی رستاخیز عظیمی است که در دنیا شبیه و مانند ندارد، بیست میلیون نفر یا کمی کمتر یا بیشتر برای بزرگداشت شهیدانی که چهارده قرن پیش برای مبارزه با ظلم و ستم و حفظ عزت و شرف برخاسته‌اند پیاده از راه‌های دور و نزدیک به سوی مرقد آنها حرکت می‌کنند، حتی افراد ناتوان و معلول نیز با آنها همراهی دارند و این بزرگ‌ترین نمایش فداکاری و قدرت در راه عزت و آزادگی و شرف است. ما به همه آنها دعا می‌کنیم که سالم بروند و سالم برگردند و زیارتشان مقبول درگاه خدا شود و دعاهایشان وسیله نجات مسلمین از چنگال ظالمان گردد.

در اینجا لازم می‌دانم چند نکته را به همه زوار عزیز و گروه‌هایی که به آنها خدمت می‌کنند یادآور شوم:

اوّل: همگی سعی کنند نیت‌هایشان کاملا خالص باشد و به همین دلیل از هرگونه تبلیغات شخصی و جناحی بپرهیزند که بسیار با اهداف مقدس شهدا ناسازگار است.

دوم: همگی به یکدیگر مخصوصآ به کسانی که به هر دلیل در راه می‌مانند کمک کنند و مشکلات آنها را حل نمایند.

سوم: از هرگونه عجله و شتاب که ممکن است خطای ناکرده موجب به هم ریختن صفوف و حوادث دردناکی مانند فاجعه منا شود بپرهیزند و خونسردی و آرامش خود را در هر حال حفظ کنند.

چهارم: از زیارت طولانی پرهیز کنند و به زیارت مختصر قناعت نمایند و محل را برای دیگران خالی بگذارند و به دستور «زر فانصرف» عمل کنند.

پنجم: گردانندگان مواکب به مسائل فرهنگی توجه فراوان داشته باشند و از این رستاخیز عظیم برای آن استفاده کنند، نمازها را اوّل وقت بخوانند، خواهران حجاب را کاملا رعایت کنند و از خرافاتی که موجب وهن این مراسم باشکوه می‌شود، خودداری نمایند.

ششم: قوانین و مقررات را که مایه نظم جمعیت می‌شود کاملا رعایت کنند و از آلوده ساختن محیط زیست جدا بپرهیزند.

هفتم: برای حلّ مشکلات جهان اسلام و فتنه‌های دشمنان و نجات مظلومان از چنگ ظالمان و وحدت مسلمین دنیا و برآمدن حاجات از صمیم دل دعا کنند.

در پایان معروض می‌دارد که اربعین گوهر گرانبها و گنجینه بسیار پرارزشی است که سبب عظمت اسلام و مکتب اهل بیت(علیهم السلام) است، باید هر چه بهتر از آن بهره‌برداری نمود.

خداوند همه را حفظ کند و موفق دارد.»

انتهای پیام

کد N1033905