آمانو:‌ پیشرفت‌های مهمی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران حاصل شده

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام , یوکیا آمانو

مدیر کل آژانس توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را گواهی برتوفیق دیپلماسی توصیف کرد و گفت که پیشرفت‌ها و تحولات چشمگیری در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران حاصل شده است.

تسنیم نوشت: مدیر کل آژانس توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را گواهی برتوفیق دیپلماسی توصیف کرد و گفت که پیشرفت‌ها و تحولات چشمگیری در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران حاصل شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در هفدهمین نشست عادی مجمع عمومی سازمان ملل با ارائه گزارشی از فعالیت‌های آژانس گفت که طبق موعد مقرر تا 15 دسامبر (24 آذرماه) نتایج بررسی‌های مربوط به مراحل اجرای برجام از سوی ایران را به شورای حکام آژانس ارائه خواهد داد.

وی یاد آور شد که شورای امنیت سازمان ملل در پی حصول توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+ 5 راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام را به این آژانس واگذار کرده و او نیز طرح عملی خاصی را به منظور شفاف سازی در خصوص ابعاد برنامه‌های هسته‌ای ایران تنظیم کرده که همه مراحل آن در موعد مقرر یعنی 15 اکتبر (23 مهرماه) بطور کامل به پایان رسیده است.

مدیرکل آژانس هسته‌ای ادامه داد که مسئولین آژانس درحال حاضر در مراحل نهایی تحلیل و بررسی اطلاعاتی که در اختیار دارند، هستند و او تا 15 دسامبر امسال نتایج این بررسی‌ها را برای تصمیم گیری‌های مقتضی در اختیار شورای حکام این آژانس قرار خواهد داد.

آمانو همچنین افزود که گرچه هنوز کارهای زیادی درپیش است اما پیشرفت‌های شایانی که در رابطه با موضوع هسته‌ای ایران حاصل شده گواهی بر توفیق دیپلماسی است و نشان می‌دهد که حتی پیچیده ترین و چالش برانگیزترین مسائل را می‌توان در صورت تمایل طرفین ذی نفع به گفتگو و مذاکره بطور موثر از میان برداشت.

وی تصریح کرد که نتایج حاصل در رابطه با موضوع هسته‌ای ایران مدیون تلاش‌های مستمر مسئولین دولت ایران، آژانس هسته‌ای، کشورهای 1+ 5 و شورای امنیت سازمان ملل بوده است.
کد N1033698