نامه سناتور بلک به اسد: طرح سرنگونی نظام سوریه از ۲۰۰۱ مطرح بود

سیاسی

«ریچارد بلک» سناتور جمهوری خواه آمریکایی تاکید کرد، دلیل اصلی جنگ کنونی در سوریه تلاش برخی کشورها برای ساختن نظامی مزدور و نه اختلافات داخلی این کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «ریچارد بلک» سناتور جمهوری خواه آمریکایی در نامه ای خطاب به «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد دلیل اصلی جنگ سوریه، چالش های داخلی در این کشور نیست بلکه دلیل اصلی بحران این کشور، نزاع میان کشورهایی است که در تلاش هستند سوریه را مزدور خود کنند.

 وی در ادامه گفت: «ویسلی کلارک» فرمانده سابق نیروهای همپیمان در اروپا در سال ۲۰۰۱ گفت «کشورهای غربی طرحی را در راستای سرنگونی نظام سوریه پی ریزی کرده اند» و هم اکنون پس از گذشت ۱۵ سال از توطئه نظامی میان اعضای ائتلاف ناتو، عربستان و قطر علیه سوریه، آنها هنوز نتوانسته اند فرمانده ای از میان آنچه که خود از آن با عنوان انقلابیون یاد می کنند، تعیین کنند.

وی در ادامه از پیشروی های ارتش سوریه بویژه در فرودگاه کویرس واقع در حومه حلب، ابراز خوشحالی کرد. این سناتور آمریکایی تاکید کرد: کشورهای غربی حق ندارند نظامی را که بر اساس انتخابات رسمی مردمی در سوریه روی کار آمده برکنار کنند، این شهروندان سوری هستند که باید در این زمینه تصمیم بگیرند.

بلک تاکید کرد: قبل از آغاز جنگ در سوریه، این کشور یکی از پیشرفته ترین کشورهای عربی در زمینه حقوق زنان بود. سناتور آمریکایی ایالت ویرجینیا با اشاره به حملات غرب از جمله آمریکا به سوریه گفت: قبل از اینکه از سوریه انتقاد شود، متحدان آمریکا از جمله عربستان، قطر و کویت باید به ملت‌های خود آزادی بدهند.

وی تصریح کرد: بسیار نامید کننده است که آمریکا با تحویل کامیون‌های موشک ضد تانک « تاو» به تروریست‌ها با کمک های مسکو به سوریه مقابله کرد. سناتور آمریکایی، تاکید کرد که تجهیز «تروریست‌های خوب» به سلاح و عدم تجهیز «تروریست‌های بد» یک بازی گمراه کننده است.

 

کد N1033496