رهبر اپوزیسیون کامبوج در صورت بازگشت به کشور دستگیر می‌شود

رهبر اپوزیسیون کامبوج بازگشت خود به کشورش را از سفر کره جنوبی در حالی به تاخیر انداخت که تنش‌ها میان حامیان وی و حامیان نخست وزیر شدت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کامبوج سه سال دیگر انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند اما همچنان اختلافاتی میان سام راینسی، رهبر اپوزیسیون و حامیان هان سن، نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا وجود دارد و همین مساله کامبوج را به از سرگیری درگیری‌های سیاسی تهدید می‌کند.

دادگاهی در کامبوج روز جمعه حکم دستگیری رهبر اپوزیسیون را در حالی صادر کرد که این مساله به یک پرونده قدیمی مربوط به بی‌اعتبار کردن وجهه خانواده سلطنتی این کشور مربوط می‌شود.

در همین حال اپوزیسیون کامبوج این حکم دستگیری را با انگیزه سیاسی دانسته و آن را رد کردند. پارلمان کامبوج روز دوشنبه مصونیت قضایی رهبر اپوزیسیون را لغو کرد و وی که قرار بود از سفرش به کره جنوبی به کشور بازگردد آن را به تاخیر انداخت.

سخنگوی دولت کامبوج نیز اعلام کرده که رهبر اپوزیسیون در صورت بازگشت دستگیر خواهد شد.

در همین حال رهبر اپوزیسیون در مطلبی که در صفحه خود در فیس بوک منتشر کرده، آورده است، پس از رایزنی با همتایان خود در کامبوج و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی حامی دموکراسی مبنی بر بازگشتش به کشور این روند را به تاخیر انداخته است.

البته رهبر اپوزیسیون اعلام کرده که ظرف چند روز آتی به کامبوج بازمی‌گردد.

صدور حکم دستگیری رهبر اپوزیسیون کامبوج یک روز پس از آن مطرح شد که نخست وزیر این کشور که به مدت بیش از 30 سال است قدرت را در دست دارد، تهدید کرده بود که علیه وی به خاطر اظهارنظرهایش درباره برگزاری انتخاباتی که قرار است سه سال دیگر برگزار شود، شکایت می‌کند.

دولت آمریکا نیز به شدت بابت حذف رهبر اپوزیسیون کامبوج از پارلمان این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار ابقای وی و احیای مصونیت پارلمانی این مرد شده است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از دولت پنوم پن، پایتخت کامبوج می‌خواهیم تا این حکم دستگیری را لغو کرده و موقعیت‌های گذشته رهبر اپوزیسیون را به وی بازگرداند.

نخست وزیر کامبوج هشدار داده که در صورتی که پیروز انتخابات 2018 فردی از اپوزیسیون باشد کشور به جنگ داخلی سوق می‌یابد.

انتهای پیام

کد N1033346