اشتاینمایر: ناتو به اعمال ماده 5 معاهده این ائتلاف متوسل نمی‌شود

آلمان

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد، بعید است که حملات تروریستی در پاریس منجر به اعلام تضمین دفاعی مشترک ناتو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت: فکر نمی‌کنم به چنین وضعیتی برسیم.

فرانسه تاکنون مساله درخواست کمک براساس ماده پنج معاهده ناتو که حمله به یکی از متحدان حمله به کل ناتو محسوب می‌شود را مطرح نکرده است.

وی افزود: آلمان تمایل دارد تسلیحات بیشتری در اختیار نیروهای پیشمرگ کرد در عراق قرار دهد تا به آنها در مبارزه با داعش کمک کند.

در همین حال یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آلمان گفت: برلین کمپینی را در افغانستان به راه انداخته تا به افغان‌ها بگوید پیش از آغاز سفر به منظور پناهندگی در اروپا خوب فکر کنند.

وی افزود: این اقدام به معنای بازدارندگی از ورود آنها به اروپا نیست بلکه قصد دارد به افغان‌ها تذکر دهد که در این باره خوب بیندیشند.

روی تابلوهای اعلانات در کابل، مزار شریف و هرات به زبان‌های دری و پشتو عبارت‌هایی از جمله "می‌خواهید افغانستان را ترک کنید؟ آیا از این تصمیم خود مطمئن هستید؟" یا می‌خواهید افغانستان را ترک کنید؟ درباره آن خوب فکر کرده‌اید". نوشته شده است.

آلمان تاکید کرد: ما به کمک‌های خود در ایجاد ثبات در افغانستان ادامه می‌دهیم در نتیجه بسیار مهم و حیاتی است که افغان‌ها نیز پشت خود را به سرزمینشان نکنند و در افغانستان بمانند و آینده کشورشان را با کمک ما بسازند.

انتهای پیام

کد N1033233