نیویورک تایمز: جلوگیری از حملات بیش‌تر داعش نیازمند پایان جنگ سوریه است

سیاسی

حملات تروریستی در پاریس روز جمعه در کنار دو بمبی که در بیروت منفجر شد و سقوط هواپیمای جت مسافربر روسیه بر فراز شبه جزیره سینا در 31 اکتبر، نشان دهنده فاز جدید جنگ داعش علیه غرب و آمادگی حمله فراتر از مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه و بیش از پیش در لیبی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای نوشت:‌ این چالش برای کشورهای مورد تهدید بسیار بالاست.

پیش‌بینی و جلوگیری از این نوع حملات که داعش انجام می‌دهد بسیار سخت است. با این حال در اروپا همه بیگانه‌هراسی شدید ملی‌گرایان راست افراطی که همیشه آماده تخریب شهروندان مسلمان، مهاجران و پناهجویان و بستن مرزهای باز داخلی اروپا هستند را تقویت می‌کنند.

داعش باید مغلوب شود، اما این امر مستلزم صبر، تصمیم و هماهنگی استراتژی‌ها و اهدافی است که فقدان آن به شدت در میان کشورهای درگیر در جنگ داعش به ویژه ایالات متحده و روسیه دیده می‌شود.

فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه جسورانه این حمله پاریس را اقدام جنگی خواند و متعهد به واکنشی بدون ترحم نسبت به آن شد. روز یک‌شنبه جنگنده‌های فرانسه،‌ رقه، پایگاه داعش در سوریه را بمباران کردند. در حال حاضر فرانسه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی سیاست‌های ضد تروریستی شدیدتری را دارد.

اتخاذ اقدامات سخت از آن نوع که از سوی ملی‌گرایان راست افراطی مانند مارتین لوپن از جبهه ملی فرانسه درخواست می‌شود،‌ بدون هیچ تضمینی در برابر انجام حملات بیش‌تر می‌تواند جمعیت پنج میلیونی نفری مسلمانان فرانسه را بیگانه سازد.

کشف یک پارسپورت سوری در نزدیکی یکی از مهاجمان که با مشخصات یک پناه‌جو که از طریق یونان به داخل اروپا وارد شده بود تطابق داشت ، موجب شدت گرفتن احساسات ضد پناهندگی و در خواست‌ها برای بستن مرزهای باز درون اروپایی شد.

هیچ دلیلی وجود ندارد که مالک این پاسپورت یکی از افراد مسلح باشد و حتی اگر یکی از مهاجمان در لوای پناهجو وارد اروپا شده باشد، اولین فرد مسلح که به طور قطعی شناسایی شده، عمر اسماعیل مصطفی است که پناهنده نبوده بلکه یک شهروند فرانسوی است که در جنوب پاریس به دنیا آمده و بزرگ شده است. هیزم افکندن بر آتش احساسات تند و شدید حول پناهجویان و مسلمانان اروپا بدون هیچ تردیدی هدف اصلی حملات پاریس بود.

به نظر می‌رسد انتخاب مناطقی که در آن حمله رخ داد به گونه‌ای طراحی شده تا این پیغام را برساند که تساهل مانعی در برابر آنچه داعش آن را در اطلاعیه رسمی خود طوفان پیش‌ِرو خوانده نخواهد بود.

فرانسه و همین طور ایالات متحده، روسیه و دیگر کشورهای غربی و خاورمیانه باید تدابیری را برای حفاظت از شهروندان‌شان اتخاذ کنند که از طرف رویای وحشتناک خلیفه‌گری جدید داعش مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

در این لحظه روشن است که جلوگیری از حملات بیش‌تر داعش نیازمند این است که کشورهای مورد تهدید راهی برای پایان دادن به جنگ سوریه بیابند که کسب قدرت قلمرو ثروت را برای این گروه تروریستی ممکن ساخته است.

این به معنی اقدام هماهنگ نزدیک کشورهای درگیر در این جنگ به ویژه ایالات متحده و روسیه است و به معنی متقاعد کردن کشورهای اروپایی بیش‌تر و کشورهای خاورمیانه برای انجام مشترک این ماموریت است.

تا قبل از موج اخیر حملات داعش، تمرکز آمریکا بر این سازمان تروریستی به عنوان دشمن اصلی به طور کامل با روسیه تقسیم نمی‌شد. روسیه از اقدامات نظامی‌اش بیش‌تر برای دفاع از متحدش بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه استفاده کرده است.

اما درباره همکاری‌های وسیع‌تر قول‌های دیر هنگامی داده شده است.

در نشست روز شنبه وین نمایندگان کشورها شامل جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با توجه به اهمیت ضروری پایان دادن به جنگ سوریه بر روی طرح آزمایشی دوره انتقالی و تشکیل دولت موقت و انتخابات در سوریه توافق کردند و در نشست اجلاس گروه 20 در ترکیه سوریه و داعش موضوع بحث‌های فوری بودند.

این حملات در پاریس موج شوکه کننده‌ای را به سراسر جهان پخش کرد و بمب‌گذاری بیروت و سقوط هواپیمای مسافربری روسیه هر کدام وحشتناک بود.

داعش نشان داده است که هیچ محدودیتی ندارد و هیچ کشوری تا زمانی که به با یکدیگر برای غلبه بر این بلا متحد نشوند، واقعا در امان نخواهد بود.

انتهای پیام

کد N1033182

خواندنی از سراسر وب