موگرینی به درخواست اولاند پاسخ داد؛

کشورهای اتحادیه اروپا برای کمک به فرانسه توافق کردند

سیاسی

مسؤل سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در اظهاراتی از توافق تمامی کشورهای اتحادیه اروپا برای کمک به فرانسه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «فدریکا موگرینی» مسؤل سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در سخنانی اظهار داشت: به دنبال حملات تروریستی جمعه شب گذشته در پاریس، تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت خود را برای کمک به فرانسه اعلام کرده اند.

«فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه دیروز در سخنان خود در پارلمان این کشور گفته بود: بر اساس بند ۷ ماده ۴۲ «معاهده لیسبون»، کشورهای اروپایی موظفند تمام تلاش خود را در کمک به قربانیان حملات مسلحانه به کار گیرند.

موگرینی در ادامه مصاحبه مطبوعاتی خود افزود: روز گذشته رئیس جمهور فرانسه وفق بند ۷ ماده ۴۲ «معاهده لیسبون» درخواست کمک از اتحادیه اروپا را مطرح کرد. من امروز اعلام می کنم که وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اتفاق آراء موافقت کردند تا از هیچگونه کمک و امدادی برای کمک به قربانیان در کشور فرانسه دریغ نکنند.

گفتنی است، جمعه گذشته، شش حمله هماهنگ تروریستی در پاریس، تلخ‌ترین و مرگبارترین فاجعه تروریستی فرانسه پس از جنگ جهانی دوم را رقم زدند. در این مجموعه حملات تروریستی، تا کنون بیش از ۱۳۰ نفر کشته و قریب به ۲۶۰ نفر زخمی شده اند.

کشورهای مختلفی از جمله جمهوری اسلامی ایران صراحتاً حملات تروریستی مذکور را محکوم کرده و بر لزوم مقابله جامعه بین الملل با پدیده شوم تروریستی تأکید کرده اند.

لازم به ذکر است، گروه تروریستی داعش شنبه این هفته با انتشار بیانیه ای اینترنتی مسؤلیت تیراندازی ها و حملات انتحاری که شب گذشته در پاریس روی داد بر عهده گرفت.

کد N1033174