سازمان ملل: 166 هزار تن تاکنون در سال 2015 در دارفور آواره شدند

سیاسی

سازمان ملل اعلام کرد، از ژانویه سال جاری میلادی تاکنون 166 هزار تن در پی درگیری‌ها و ناآرامی‌های قومی و قبیله‌ای در منطقه دارفور سودان آواره و بی‌خانمان شده‌اند که تعداد آن‌ها نسبت به سال 2014 میلادی کمتر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در خارطوم گفت: تعداد اصلی افراد بی‌خانمان شده در دارفور از ژانویه سال 2015 میلادی 166 هزار تن است.

وی افزود: سازمان ملل قادر به تایید قطعی آمار آن 66 هزار نفر نیست اما در تلاش است تا این آمار را بررسی کند.

آمار آوارگان در سال 2015 میلادی تاکنون کمی کمتر از آمار سال 2014 میلادی است که در آن 286 هزار تن بر اثر ناآرامی‌ها و درگیری‌ها میان نیروهای دولت و شورشیان آواره شدند.

اما وی هشدار داد، وضعیت بشری در این منطقه همچنان بسیار پیچیده است. سازمان ملل همچنان نگرانی 5 /2 میلیون تنی است که از زمان آغاز درگیری‌ها از خانه‌های خود فرار کرده و در داخل این منطقه آواره شده‌اند و این سازمان با خارطوم برای دستیابی به راه حل‌های طولانی مدت برای این ناآرامی ها همکاری می‌کند.

این مقام سازمان ملل گفت: غرب دارفور همچنین با شیوع تب دانگ رو به رو شده و از اواخر اوت سال جاری میلادی 244 مورد گزارش شده که 110 تن از آن‌ها جان باخته‌اند.

درگیری بر سرزمین و منابع میان گروه‌های قومی دارفور از سال 2003 میلادی آغاز و باعث تشدید بی‌ثباتی در این منطقه شده است.

عمرالبشیر، رئیس جمهور سودان به خاطر جنایات جنگی از سوی دادگاه کیفری بین الملل تحت تعقیب است.

سازمان ملل می‌گوید: از سال 2003 میلادی حدود 300 هزار تن در دارفور کشته شده در حالی که خارطوم این تعداد را تنها 10 هزار تن اعلام کرده است.

انتهای پیام

کد N1032796