با آمادگی برای اعزام مبلغان میانه‌رو به فرانسه؛

معاون شیخ الازهر ائتلاف ضد داعش را ناکارآمد خواند

مصر

معاون شیخ الازهر با هشدار نسبت به پیامدهای منفی حملات هوایی ائتلاف ضد داعش و دعوت به رسیدگی به افکار انحرافی داعش، از آمادگی الازهر برای اعزام ائمه مساجد و مبلغان میانه رو به فرانسه و مقابله با افراطی‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت المصریون، عباس شومان، معاون احمد الطیب، شیخ الازهر در گفت‌وگوی مطبوعاتی در دفتر خود در قاهره، خواستار رسیدگی عقیدتی به افکار انحرافی گروه تروریستی داعش شد. این رسیدگی شامل آموزش و اعزام مبلغان میانه رو به اروپا برای مقابله با افکار گروه افراطی داعش است که مسئولیت حملات پاریس را برعهده گرفت.

شومان افزود: اساسا رسیدگی و حل این مشکل به درمان عقیدتی نیاز دارد و نه فقط درمان امنیتی و این همان مساله‌ای است که الازهر به آن پرداخته است.

شومان اظهار داشت: الازهر به عنوان یکی از نهادهای مذهبی آموزش مسلمانان، پیش از حملات پاریس به مسئولان فرانسوی اعلام کرد که در فرانسه به حضور شیوخ میانه رو نیاز است.

احمد الطیب پیش از این حملات پاریس را وحشیانه توصیف کرد و گفت: این حملات اقدامی بیهوده و به دور از هرگونه ارزش مذهبی و انسانی است.

شومان تاکید کرد، مشکل شما در اروپا آن است که مبلغان و سخنرانان مذهبی باید در موضع‌گیری‌های خود تجدیدنظر کنند.

وی افزود: شاید باید مطمئن شوید که سخنرانان مذهبی‌تان به انتشار افکار تروریستی کمک نمی‌کنند.

معاون شیخ الازهر در ادامه پیشنهاد ساخت و راه اندازی یک مرکز آموزش الازهر در فرانسه را داد و تاکید کرد: مبلغان این مرکز باید از حمایت امنیتی در مقابله با سفر افراطی‌ها برخوردار باشند.

شومان ادامه داد: الازهر حضور ساده‌ای در اروپا دارد اما تعداد اروپایی‌هایی که به داعش پیوسته‌اند نشان دهنده سخنرانی‌های افراطی در کشورهای اروپایی است.

وی ادامه داد: اگر بررسی کنم مشخص خواهد شد که این سخنرانان برداشت سطحی از اسلام دارند و سابقه چندانی در اسلام خود ندارند با این حال اقدامات خود را "جهاد" می‌دانند.

معاون شیخ الازهر حملات هوایی ائتلاف ضد داعش را ناکارآمد توصیف کرد و نسبت به هدف قرار گرفتن شهروندان در این حملات هشدار داد.

شومان تاکید کرد: فرانسه گوش‌های خود را در برابر فراخوان‌ها و پیشنهادات الازهر گرفته است.

انتهای پیام

کد N1032741