در نطق میان دستور؛

حسن‌نژاد اقدام رییس صداوسیما درباره فیتیله را کافی ندانست

نماینده مرند و جلفا با تأکید بر لزوم شدیدترین برخوردهای قضایی با عاملان اقدام تفرقه‌انگیز و خلاف امنیت ملی در برنامه فیتیله گفت که لازم است صداوسیما نظارتش را تشدید کند تا شاهد تکرار این اعمال زشت علیه هیچ کدام از قومیت‌ها نباشیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمد حسن نژاد در نطق میان دستور در صحن علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس با اشاره به اتفاقات برنامه فیتیله گفت: متأسفانه در سال همدلی و همزبانی و علیرغم تأکیدات رهبری به حفظ وحدت و جلوگیری از تفرقه و نفوذ آن هم در شرایط حساس انتخاباتی، برنامه منفور فیتیله شبکه دو صداوسیما چنان خیانتی کرد که صدها شبکه معاند نظام در ده‌ها سال و چندین هزار ساعت برنامه‌ریزی نتوانستند یک صدم آن خیانت را به نظام مقدس جمهوری اسلامی و وحدت ملی انجام دهند.

وی با قدردانی از «اقدام قاطع» و «به موقع رئیس سازمان صداوسیما» و هوشیاری و بردباری مردم آذربایجان گفت: این اقدامات کافی نبوده است. از این رو از مسوولان قوه قضاییه و وزارت اطلاعات به جد می‌خواهم با حساسیت بالا موضوع را از دید امنیتی و بحث نفوذ مورد بررسی قرار دهند و سوالات بی‌پاسخ مردم ایران دوست آذربایجان جواب دهند؛ مبنی بر اینکه آیا پاداش رشادت‌ها و دلاورمردی‌های آذربایجانی‌ها در رسمی کردن مذهب شیعه در ایران، استقرار مشروعیت، پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و تأمین امن‌ترین مرزها در شمال غرب کشور توهین به هویت ملی و زبانی آن‌هاست؟

وی افزود: آیا کشور در قضیه توهین روزنامه ایران به هم وطنان آذربایجانی کم هزینه داد که این بار صداوسیما این راه خطای آزموده شده را می‌آزماید؟ آیا این توهین‌ها به اقوام قرار است ادامه‌دار باشد؟ تا کی علیرغم تأکیدات رهبری به حفظ وحدت ملی و ارزش قائل شدن به فرهنگ‌های بومی و محلی بایستی شاهد برتری جویی یک قوم به اقوام دیگر در رسانه ملی آن هم از طریق تمسخر و توهین باشیم؟

حسن‌نژاد در جمع‌بندی گفت:‌ با توجه به این موارد ضمن اعلام انزجار از اقدام شنیع و موهون برنامه فیتیله درخواست شدیدترین برخوردهای قضایی با عاملان این اقدام تفرقه‌انگیز و خلاف امنیت ملی را داشته و از صداوسیما می‌خواهم نظارتش را تشدید کند تا شاهد تکرار این اعمال زشت علیه هیچ کدام از قومیت‌ها اعم از ترک، فارس، کرد، عرب، بلوچ، لر، ترکمن و غیره نباشیم.

نماینده مردم مرند و جلفا در ادامه با تأکید بر لزوم اجرایی شدن کامل قانون اساسی از جمله اصول 15 و 19 گفت: بعد از پیروزی دولت روحانی و وعده ایشان برای راه‌اندازی فرهنگستان زبان ترکی و آذربایجانی و تدریس این زبان در مدارس و دانشگاه‌ها شاهد اجرایی شدن وعده رئیس جمهور درخصوص تدریس زبان کردی بودیم. اکنون سوال مردم آذربایجان این است که با وجود گذشتن از 37 سال از عمر نظام و علیرغم تأکید قانون و اظهار علاقه رئیس جمهور چه عواملی باعث اجرایی نشدن قانون شده است؟

وی ادامه داد: مسوولان باید اجازه دهند با اجرای قانون اساسی، فرهنگ غنی زبان آذربایجانی به فراموشی سپرده شود و یا هویت اصیلش را از دست دهد. از این رو تدریس زبان ترکی آذربایجانی ضمن بقای زبان و هویت بخش عظیمی از مردم ایران بهانه را از دست معاندان و بدخواهان جمهوری اسلامی گرفته و به وحدت بیشتر جهت حفظ تمامیت ارضی منتج می‌شود.

حسن نژاد همچنین با تسلیت سالروز شهادت حضرت رقیه و گرامیداشت یاد و خاطره ستارخان گفت: در شرایطی که دو سال از دوران دولت تدبیر و امید می‌گذرد لازم است که از دولت برای کنترل تورم افسارگسیخته تشکر کرد اما لازم است هشدار بدهم که با افراطی‌گری در کنترل نرخ تورم، سیاست‌های پولی و مالی اتخاذ شده برای آینده اقتصاد کشور خطرناک بوده و احتمال افزایش تورم ناشی از فشار عرضه به مردم وجود دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نگاه کاسب کارانه دولت به مقوله ارز ریسک بزرگی است که اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، افزود: نرخ بالای بیکاری در بین جوانان به ویژه تحصیل‌کرده‌ها یکی از مشکلات بزرگ اقتصاد کشور است که متأسفانه با سیاست‌های پولی و مالی موجود و شبکه بانکی و سیستم ارائه تسهیلات امیدی به بهبود آن نیست.

وی با بیان اینکه یارانه دریافتی ثروتمندان همچنان چندین برابر یارانه دریافتی فقرا بوده است، گفت: دولت ضمن ادامه روند غلط هدر دادن یارانه‌ها برای پرداخت حق مردم به خصوص اقشار ضعیف در پرداخت یارانه منت می‌گذارد که این آزاردهنده است.

حسن‌نژاد با بیان اینکه سهام عدالت به یک نماد بی‌عدالتی تبدیل شده است، گفت: مردم استان‌های محروم سهامدار شرکت‌هایی هستند که اشتغال درآمد استان‌های برخوردار را تأمین می‌کند. از طرف دیگر شاخص بازار سرمایه به عنوان دماسنج اقتصاد کشور بسیار نگران‌کننده است. این نشان دهنده آن است که انتظارات فعالان ماهر و زبده اقتصادی از آینده اقتصادی دولت تدبیر و امید به سوی ناامیدی می‌رود.

نماینده مردم مرند و جلفا با اشاره به مشکلات حوزه انتخابی‌اش گفت: در حال حاضر آذربایجان با خطر نابودی شهرها و روستاها به دلیل خشکی دریاچه ارومیه روبرو است و از طرف دیگر شاهد تخصیص دو و نیم درصدی بودجه به استان آذربایجان شرقی علیرغم داشتن پنج درصد جمعیت کل کشور هستیم.

حسن‌نژاد از دولت خواستار شد که در زمان تدوین برنامه ششم توسعه به مشکلات استان آذربایجان شرقی توجه کند و اجازه ندهند این استان بیش از پیش عقب‌مانده‌تر و خالی از سکنه شود که به نفع مردم ایران نیست.

وی در پایان از هیأت رئیسه برای قرائت نشدن بیانیه مردم ترک زبان مجلس در محکومیت برنامه فیتیله انتقاد کرد.

انتهای پیام

کد N1032688