تلاش عربستان،قطر و ترکیه برای تقویت جبهه مخالفان مقابل دمشق؛

ریاض دسامبر میزبان نشست گسترده مخالفان سوری است

عربستان,سوريه

مقامات عربستان با شخصیت‌های سیاسی و نظامی در داخل ائتلاف مخالفان سوریه و خارج آن برای توافق بر سر برگزاری نشست مخالفان در ریاض در نیمه اول ماه دسامبر تماس‌هایی را برقرار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این نشست که قرار است نیمه اول دسامبر در ریاض برگزار شود با هدف توافق بر سر تشکیل رهبری یکپارچه مخالفان جهت شرکت در مذاکره با نظام سوریه در سال آینده صورت می‌گیرد تا دولت انتقالی در سوریه تشکیل شود که مسئولیت برگزاری انتخابات را برعهده دارد.

منابع سوری در ریاض اعلام کردند که زهران علوش، فرمانده جیش الاسلام هفته گذشته سفری به ریاض داشت و در آنجا با مسئولان عربستانی درباره مساله سوریه و تحولات میدانی گفتگو کرد.

منابع مخالف اعلام کردند که هدف از این تماس‌ها که با هماهنگی دوحه و آنکارا صورت می‌گیرد گردهم آوردن تمامی گروه‌های سیاسی و نظامی مخالف در داخل و خارج برای برگزاری کنفرانسی در عربستان است تا با یکپارچه سازی آنها در چارچوب یک ائتلاف یا جبهه سیاسی توافق شود.

این منابع اعلام کردند که عربستان، قطر و ترکیه با تلاش برای برگزاری این نشست جهت تقویت موضع مذاکره کنندگان با دولت سوریه و تقویت توانایی‌های نظامی آن ظرف هفته‌های آینده توافق کرده‌اند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان پس از پایان نشست وین 2 اعلام کرده بود که اگر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از طریق روند سیاسی قدرت را ترک نکند کشورش از مخالفان سوریه حمایت خواهد کرد.

الجبیر، خالد العطیه، وزیر خارجه قطر و فریدون سینرلی اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نشست گسترده‌ای را با خالد خوجه، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه در وین برگزار کرده و طی این نشست با برگزاری نشست گسترده مخالفان در عربستان موافقت شد.

انتهای پیام

کد N1032588