ترکیه 2 بار به فرانسه درباره یکی از عاملان حملات پاریس هشدار داده بود

فرانسه,ترکیه

یک مقام دولتی ارشد ترکیه گفت،‌ آنکارا در دسامبر 2014 و ژوئن 2015 دو بار به فرانسه در مورد یکی از مهاجمان بمب‌گذاری‌های انتحاری و تیراندازی‌های پاریس که بیش از 130 کشته بر جای گذاشت، هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام ارشد ترکیه گفت، آنکارا پس از حملات فرانسه با درخواست اطلاعات فرانسه در مورد اسماعیل عمر مصطفایی روبرو شد. مصطفایی در سال 2013 وارد ترکیه شد اما به گفت این مقام، خروج وی ثبت نشده است.

مصطفایی 29 ساله از "شارتر" در جنوب غربی پاریس،‌ تنها مهاجم حملات تروریستی پاریس است که از سوی پلیس فرانسه نام برده شده است. وی از طریق انگشتان قطع‌شده‌اش که پس از انفجار جلیقه انتحاری‌اش انگشت‌نگاری شده، شناسایی شده است.

این مقام ترکیه‌ای گفت که آنکارا در تاریخ دهم اکتبر 2014 درخواستی از فرانسه در مورد چهار مظنون داشت اما در جریان تحقیقات فرد پنجمی به نام مصطفایی شناسایی شد. به گفته وی، ترکیه دو بار در مورد یافته‌هایش به فرانسه هشدار داد اما تا پس از حملات 13 نوامبر پاریس از آنها خبری نشد. این مقام ارشد ترکیه گفت که مصطفایی در سال 2013 وارد ترکیه شد اما هیچ مدرکی دال بر حضور وی وجود نداشت.

وی تاکید کرد: اکنون دیگر زمان یافتن مقصر نیست بلکه باید همکاری کنیم تا سابقه سفر مصطفایی مشخص شود. پرونده او به صراحت نشان داد که بحث اشتراک‌گذاری اطلاعات و ارتباط موثر برای مبارزه با تروریسم حیاتی است.

انتهای پیام

کد N1032434