کیسینجر: غرب باید با روسیه علیه داعش همکاری کند

سیاسی

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا می‌گوید که اروپا و آمریکا باید برای شکست داعش با روسیه همکاری داشته باشند و توقف این جنبش رادیکالی خطرناک پیش از آنکه به تهدیدی وجودی تبدیل شود، در راستای منافع تمام طرف‌هاست.

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا می‌گوید که اروپا و آمریکا باید برای شکست داعش با روسیه همکاری داشته باشند و توقف این جنبش رادیکالی خطرناک پیش از آنکه به تهدیدی وجودی تبدیل شود، در راستای منافع تمام طرف‌هاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، هنری کیسینجر، وزیر خارجه دوران ریچارد نیکسون و مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا این سخنان را در نشست سالانه امنیت جهانی به میزبانی مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل در واشنگتن مطرح کرد.

این سیاستمدار‌ کهنه‌کار گفت، پس از سلطه بیش از سی ساله آمریکا بر خاورمیانه، روسیه در تحولات این منطقه مداخله کرد چرا که قدرت‌گیری این جنبش‌ افراطی رادیکالی ثبات داخلی آن را تهدید می‌کرد.

کیسینجر روز دوشنبه گفت: روسیه در تلاش است تا جلوی ظهور و تثبیت این نوع از تهدید افراطی را بگیرد و بدین منظور اهداف آنها به سبک خودشان توسعه می‌یابد و این واقعا با اهداف ما هم‌راستاست. بنابراین من این احتمال را می‌بینم که در حقیقت ما به تفاهمی با روسیه در این مورد دست یابیم.

عمده سخنان کیسینجر بر روی چالش‌های پیش روی آمریکا و اروپا در ایجاد یک استراتژی برای مقابله با داعش، در پی حملات تروریستی 13 نوامبر پاریس متمرکز بود. این دیپلمات معروف آمریکایی گفت که در حالی که تحولات پاریس شبیه اقدامات ترویستی‌ای بوده است که از سال 2001 در نیویورک، لندن و مادرید رخ داده، اما خشونت فوق‌العاده داعش موجب شده تا غرب کاری انجام دهد.

هنری کیسینجر تاکید کرد: چیزی که داعش را آنقدر خطرناک می‌کند، این است که آنها مرزها را نادیده می‌گیرند و بر یک ادعای جهانی تاکید دارند و از آن به عنوان بهانه‌ای برای ساقط کردن تمام نظم بین‌المللی استفاده می‌کنند. این روش‌هایی که آنها در خشونت‌ شوک‌آورشان استفاده می‌کنند، هدفش نشان دادن بی‌ربطی سیستم موجود است.

اروپا در حال حاضر نیاز دارد تا برای وارد عمل شدن و اینکه آیا می‌خواهد "عضو فعال جامعه غربی" در آنچه باشد که کیسینجر از آن به عنوان "چالش اساسی" به ارزش‌های غربی یاد می‌کند، تصمیم بگیرد. مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا گفت: بحران کنونی در خاورمیانه ترکیب سه درگیری متفاوت است. آنچه در ابتدا به شکل تنش میان مردم و حاکمانشان آغاز شد، به جنگ فرقه‌ای و قومی بدل شد. پس از جنگ جهانی اول و در پی ترسیم مجدد مرزها ناشی از وقوع جنگهای داخلی،‌ گروه‌هایی غیر دولتی همانند داعش و القاعده ظهور یافتند و به چالشی برای نظم بین‌المللی تبدیل شدند.

وی افزود: یک راه حل می‌تواند این باشد که مرزها در خاورمیانه دوباره تنظیم شوند اما انجام صلح‌آمیز آن چالش بزرگی است. قدرت‌های جهانی در کنار رهبران منطقه‌ای شاید بتوانند بر روی یک سیستم بازسازی کشورهایی که قابل زیستن دارند، توافق کنند. آنچه قانونگذاران غربی باید اکنون انجام دهند، توافق بر سر ماهیت مشکل و نحوه حل شدن آن است، نه تکرار شعارهایی که ما را به این شرایط رسانده است.

انتهای پیام

کد N1032369