با تصویب نمایندگان؛

خسارت بدنی شخص ثالث به قیمت روز پرداخت می‌شود

سیاسی

نمایندگان با تصویب ماده ای از لایحه «بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری» مقرر کردند که بیمه‌گر مکلف است خسارت بدنی تعلق گرفته به شخص ثالث را به قیمت یوم‌الاداء پرداخت کند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ادامه بررسی لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث، وکلای ملت با تصویب ماده دیگری از این لایحه مقرر کردند که در مواردی که مُسبّب حادثه از وراث قانونی شخص ثالث متوفی باشد، از خسارت بدنی ارث نمی‌برد و تمام خسارت بدنی به سایر وراث قانونی متوفی پرداخت می‌شود.

این ماده با ۱۴۱ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از ۲۱۳ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

همچنین نمایندگان با تصویب ماده دیگری مقرر کردند که بیمه‌گر یا صندوق حسب مورد مکلفند خسارت بدنی تعلق گرفته به شخص ثالث را به قیمت یوم‌الاداء و با رعایت این قانون و سایر قوانین و مقررات مربوط پرداخت کند.

بیمه‌گر، در صورتی که خسارت بدنی که به زیان‌دیده پرداخت نموده بیشتر از تعهد وی مندرج در ماده ۸ این قانون باشد، می‌تواند نسبت به مازاد پرداختی به صندوق رجوع یا در صورت موافقت صندوق در حساب‌های فیمابین منظور کند، مشروط بر اینکه افزایش مبلغ قابل پرداخت بابت دیه منتسب به تأخیر بیمه‌گر نباشد.

همچنین به موجب تبصره این ماده مصوب شد در صورتی که خسارت بدنی زیان‌دیده بیشتر از تعهد شرکت بیمه مندرج در ماده ۸ این قانون باشد، شرکت بیمه مکلف است بلافاصله مراتب مذکور و کلیه مستندات پرونده مربوط را از طریق سامانه الکترونیک موضوع ماده ۵۶ به صندوق و بیمه مرکزی اطلاع دهد.

به گزارش مهر، این ماده نیز با ۱۶۱ رای موافق، ۳ رای ممتنع و بدون مخالف از ۲۱۱ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

 

 

 

 

کد N1032364