«باراک اوباما» مدعی شد؛

آمریکا استراتژی درستی را در قبال داعش پیش گرفته است

سیاسی

حملات پاریس فرصتی را پیش آورده که مخالفین به انتقاد از رویکرد رئیس جمهوری آمریکا در مقابله با داعش بپردازند حال آنکه وی مدعی بی عیب و نقص بودن استراتژی نظامی دولت واشنگتن است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به افزایش انتقاد از استراتژی نظامی خود در مقابله با گروه داعش مدعی شد: واشنگتن تلاش های خود را برای مقابله با این گروه تروریستی افزایش خواهد داد.

با این حال وی در دفاع از اقدامات پیشین خود گفت: ما استراتژی درستی را در پیش گرفته ایم و منتظریم که به بار بنشیند. البته به استراتژی خود شدت بیشتری می بخشیم اما این تنها استراتژی است که از کارایی تمام و کمال برخوردار است.

وی مدعی شد: حملات هوایی علیه مواضع و عناصر کلیدی داعش مؤثر بوده است و حضور تعداد زیادی از نیروهای زمینی آمریکا در سوریه اشتباه است.

ناگفته نماند که اوباما این اظهارات را در حالی مطرح کرد که اخیرا در واکنش به حملات جمعه شب پاریس نه تنها حزب جمهوری خواه بلکه حزب دموکرات آمریکا نیز از در مخالفت با وی درآمده و به عناوین مختلف از جمله تهاجم زمینی به خاک سوریه، دخالت هر چه بیشتر واشنگتن در امور سوریه را خواستار شده اند.

البته اوباما در بیان چرایی مخالفت خود با اعزام نیروی زمینی به خاک سوریه گفت: نزدیکترین مشاوران نظامی من اتخاد چنین تصمیمی را اشتباه تصور می کنند چرا که به این ترتیب ما شاهد تکرار همان ماجراهایی می شویم که پیشتر اتفاق افتاده است به این معنا که اگر نتوانیم مردم محلی یک منطقه را به مشارکت در اداره دولت و مبارزه با افراط گرایان ترغیب کنیم، کاری از پیش نخواهیم برد.

صحبت اخیر اوباما در واقع تاکیدی است بر تداوم استراتژی نظامی که از یک سو بر حمایت از نیروهای کرد و سنی عراق و از سوی دیگر بر پایه تقویت معارضین سوری استوار است.

ناگفته نماند که اوباما به تازگی دستور داد تا حدود ۵۰ نفر از نیروهای عملیات ویژه آمریکا برای آموزش مستقیم به معارضین وارد خاک سوریه شوند. علاوه بر این، عملیات انتقال دومین محموله تسلیحاتی آمریکا نیز در روز شنبه با موفقیت انجام شد. نکته ای که در این عملیات وجود داشت انتقال محموله از راه های زمینی بود که برای نخستین بار اتفاق افتاد.    

کد N1032287