پنتاگون فروش بمب‌های هوشمند به عربستان را تایید کرد

آمريكا

پنتاگون اعلام کرد، وزارت خارجه آمریکا فروش یک میلیارد و 290 میلیون دلاری بمب‌های هوشمند به عربستان را برای کمک به تامین مجدد مهمات ریاض که در جنگ یمن و حملات ضد داعش در سوریه استفاده شده، تایید کرد.

پنتاگون اعلام کرد، وزارت خارجه آمریکا فروش یک میلیارد و 290 میلیون دلاری بمب‌های هوشمند به عربستان را برای کمک به تامین مجدد مهمات ریاض که در جنگ یمن و حملات ضد داعش در سوریه استفاده شده، تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون (DSCA) که فروش تسلیحات به خارج را تسهیل می‌کند، به قانونگذاران اطلاع داد که این برنامه فروش تایید شده است. اکنون قانونگذاران 30 روز زمان دارند تا مخالفت خود را با فروش بمب‌های هوشمند به عربستان اعلام کنند؛ البته چنین امری بسیار نادر است چرا که پیش از هرگونه اطلاع‌رسانی تمام جنبه‌های آن بررسی می‌شود.

برنامه مذکور بیانگر وعده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای تقویت حمایت نظامی کشورش از عربستان سعودی و سایر متحدان سنی شورای همکاری خلیج‌فارس است.

آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون اعلام کرد که فروش بمب‌های هوشمند به نیروی هوایی سلطنتی عربستان کمک می‌کند تا مهمات تسلیحاتی که به دلیل عملات‌های چندگانه "ضد تروریسم" تهی شده است، جایگزین کند و ذخیره‌ای برای عملیات‌های آتی باشد. در بیانیه این آژانس آمده است: این امر باعث می‌شود تا روابط نظامی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی حفظ شود و توانایی نیروهای عربستان برای همکاری با ایالات متحده افزایش یابد و همچنین عربستان بتواند با تهدیدات منطقه‌ای مقابله کرده و از ذخایر نفتی عظیم خود حفاظت کند.

این آژانس آمریکایی همچنین مدعی شد که فراهم کردن مهمات برای نیروهای عربستانی برای ایجاد قدرت‌ بازدارندگی مقابل دشمنان این کشور کمک می‌کند و بیانگر تعهد آمریکا برای حفظ توانایی جنگی نیروهای عربستانی در عملیات‌های کنونی و آینده است. این پیشنهاد فروش شامل 22 هزار بمب هوشمند و بمب‌های چند منظوره از جمله 1000 بمب‌های هدایت‌شونده لیزری جی‌ بی‌ یو-10 پیووی (GBU-10 Paveway II Laser Guided Bombs) می‌شود. همچنین بیش از 5000 کیت‌های مهمات تهاجمی مستقیم مشترک به عربستان داده می‌شود تا بمب‌های قدیمی‌تر را با استفاده از سیگنال‌های جی‌پی‌اس به تسلیحات هدایت‌شونده دقیق تبدیل کند.

عربستان یکی از بزرگترین خریداران تسلیحات آمریکایی است و دومین فروش 600 موشک‌ دفاع هوایی پاتریوت- پک-3 در ماه سپتامبر تایید شد که ارزش آن پنج میلیارد و 400 میلیون دلار و ساخت شرکت لاکهید مارتین است.

انتهای پیام

کد N1032265