کانادا بر خروج از ائتلاف ضد داعش مصمم است

نخست‌وزیر جدید کانادا اعلام کرد که به‌رغم حملات تروریستی اخیر در پاریس، اتاوا همچنان بر تصمیم خود برای خروج جنگنده‌هایش از ائتلاف آمریکا ضد داعش مصمم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا که در انتخابات ماه اکتبر و با وعده خارج کردن شش جنگنده کشورش از ائتلاف ضد داعش روی کار آمد، گفته است که کانادا می‌تواند از راه‌های دیگر مشارکت بهتری داشته باشد و در حال بررسی این مساله است که چگونه می‌تواند برنامه کنونی آموزش نیروهای محلی در عراق را ارتقا دهد.

ترودو در پایان نشست گروه بیست در ترکیه و در جمع خبرنگاران این سخنان را مطرح کرد و گفت که هیچکدام از رهبران حاضر در آنجا از وی نخواسته‌اند تا در این مورد تجدید نظر کند. نخست‌وزیر جوان کانادا تاکید کرد: ما در جریان کارزار انتخاباتی خود علنا به توقف عملیات بمباران توسط جنگنده‌های کانادایی متعهد شدیم و حکم اجرای این کار را داریم.

سخنان ترودو در شرایطی مطرح می‌شود که داعش مسوولیت انفجارهای تروریستی چندگانه و تیراندازی‌ها در پاریس را که تاکنون 129 کشته بر جای گذاشته است، پذیرفت. ادامه خشونت‌ها موجب شد تا آمریکا، فرانسه،‌ انگلیس و سایر کشورها بر افزایش حملات ضد داعش وعده بدهند. دیپلمات‌ها می‌گویند که آمریکا و انگلیس نگران هستند که خروج جنگنده‌های کانادایی، ائتلاف ضد داعش را تضعیف کند. شش جنگنده مذکور هم‌اکنون حملاتی را در عراق و سوریه انجام می‌دهند و نخست‌وزیر کانادا اشاره‌ای نکرد که این حملات چه زمانی متوقف می‌شود. عملیات کنونی در مارس آتی به پایان می‌رسد.

کانادا همچنین حدود 70 مستشار نظامی دارد که با نیروهای کرد در شمال عراق همکاری دارند. نخست‌وزیر کانادا تاکید کرد: توانایی ما برای آموزش نیروها تا حدی است که هیچ کشور دیگری نمی‌تواند چنین پیشنهادی بدهد و من می‌دانم که کانادا می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد. کانادا تحت هیچ شرایطی از مسوولیت خود برای مشارکت در ائتلاف ضد داعش شانه خالی نمی‌کند و این حتی می‌تواند مشارکت نظامی باشد.

وی در ادامه گفت که درباره نگرانی‌های احتمالی آمریکا درباره این موضوع با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست آسیایی مانیل (اپک) گفت‌وگو می‌کند.

انتهای پیام

کد N1032183