شفیعی به ایسنا خبر داد:

کمیسیون امنیت مجلس بر اجرای برجام نظارت می‌کند

سیاسی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به جلسه عصر روز دوشنبه این کمیسیون گفت که قرار است کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی وظیفه نظارت بر اجرای برجام را بر عهده گیرد و هر شش ماه یک بار به صحن علنی مجلس گزارش دهد.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) افزود: در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طبق قانون اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موظف شد نظارت بر اجرای برجام را به عهده گیرد و هر 6 ماه یک بار به صحن علنی گزارش دهد.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی ضمن تأکید بر این امر مخالفت خود را با تشکیل کمیته‌های داخل کمیسیون اعلام کرد لذا کل اعضای کمیسیون در فرایند نظارت بر اجرای برجام فعال خواهند بود.

او افزود: در ادامه جلسه لایحه عضویت جمهوری اسلامی ایران در مشارکت کنسرسیوم زیرساخت کلید عمومی آسیا مطرح و تصویب شد.

شفیعی ادامه داد: لایحه اصلاح قانون موافقت‌نامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، سلطان‌نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان تحت عنوان موافقت‌نامه عشق آباد نیز مطرح و تصویب شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس هم‌چنین تصریح کرد: لایحه موافقت‌نامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری متحده تانزانیا مطرح و تصویب شد.

وی ادامه داد: لایحه تشریفات پروتکل انتقال محکومان به حبس، الحاقی به موافقت‌نامه معاضدت قضایی متقابل در امور کیفری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ترکمنستان مطرح و تصویب شد.

شفیعی در ادامه با اشاره به حضور اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت و قاضی عسکر، نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی در جلسه کمیسیون و بحث و بررسی پیرامون جزییات حادثه منا، گفت: قاضی عسکر اظهار کرد پیش از برگزاری مراسم حج با توجه به شرایط خاص مراسم، کمیته‌ای تشکیل شد تا شرایط احتمالی در مراسم را بررسی کنند.

این عضو هیأت رییسه کمیسیون امنیت ملی در ادامه با بیان این که این کمیته مسائل و احتمالات مختلف را بررسی و طرح کرد، یادآور شد: به دلیل این که طی سال‌های گذشته هیچ گاه در منا حادثه‌ای رخ نداده بود تنها موضوعی که غیرقابل پیش‌بینی بود و در کمیته مذکورهم مطرح نبود، وقوع چنین حادثه‌ای بود. هم‌چنین قاضی عسکر اضافه کرد اگر حادثه منا نبود حج امسال به لحاظ مدیریتی به بهترین وجه برگزار می‌شد.

وی ادامه داد: نماینده مقام معظم رهبری ضمن مقصر کردن مدیریت سعودی‌ها در اداره مراسم حج، تنگ بودن کریدور عبوری، راهنمایی نامناسب عوامل اجرایی سعودی، اضافه شدن کاروان‌های خارجی در مسیر راه و افزایش تراکم جمعیت را از جمله عوامل موثر در بروز حادثه منا دانست.

شفیعی در ادامه به بخش دیگری از صحبت‌های اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت اشاره و مطرح کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود اشاره کردند تنها صدایی که در عربستان نسبت به حادثه منا شنیده شد صدای جمهوری اسلامی ایران بود که اکنون نیز فقط ایران توانسته است اکثریت جان باختگان خود را به کشورش برگرداند. هم‌چنین اوحدی تأکید کرد تا روشن شدن قطعی تکلیف تمامی جانباختگان موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: پیش از اظهارات اوحدی و قاضی عسکر، اعضای کمیسیون امنیت ملی بر سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر زنده نگه داشتن حادثه منا، پیگیری حقوقی این حادثه، جدیت پزشکی قانونی کشور در شناسایی اجساد جان باختگان، تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر بقیه جان باختگان به ویژه دکتر رکن‌آبادی و سردار فولادگر و... تأکید کردند.

انتهای پیام

کد N1031866