سوالات رسایی و طبیب‌زاده از وزیر ارشاد به صحن علنی ارجاع شد

سیاسی

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس از قانع نشدن حمید رسایی و زهره طبیب‌زاده نمایندگان تهران از پاسخ‌های وزیر ارشاد و در نتیجه ارجاع این سوالات به صحن علنی خبر داد.

سیدعلی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عنوان کرد: در جلسه امروز آقای جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پاسخ به سوالات نمایندگان حاضر شده بودند. نماینده سوال‌کننده اول آقای رسایی بود که پرسید دلیل توقیف هفته‌نامه 9 دی و تذکر به کیهان و رجانیوز و ارجاع روزنامه وطن امروز به دادگاه چیست؟ آقای وزیر توضیح داد که در این زمینه قانونا وزارت ارشاد نباید پاسخگو باشد چون تصمیمات گرفته شده در هیات منصفه مطبوعات است اما با توجه به اطلاع وزارت ارشاد در این زمینه توضیحاتی داده می‌شود.

وی ادامه داد: بحث آقای جنتی این بود که در بعضی از موارد مصوبه شورای عالی امنیت ملی توسط این رسانه‌ها رعایت نشده و در برخی از موارد به خاطر توهین به مقامات عالی کشور به دادگاه معرفی شده‌اند یا برخورد قانونی با آن‌ها صورت گرفته البته درباره رعایت نکردن مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد مذاکرات هسته‌ای اعتراض آقای رسایی این بود که این مصوبه اصلا به ما ابلاغ نشده و آقای وزیر گفتند این درست است چرا که به روزنامه‌ها ابلاغ شده اما به هفته‌نامه‌ها داده نشده بود اما اشکالات دیگری در هفته‌نامه 9 دی بوده که موجب شده هیات منصفه در این مورد تصمیم‌گیری کند.

به گفته طاهری، رسایی توضیح داده که ادله وزیر را قبول نداره چرا که آن‌چه این نشریه انجام داده مطابق خطوط قرمزی بود که مقام معظم رهبری تعیین کرده است. از طرف دیگر شاهدیم وزارت ارشاد که در مقابل برخی از رسانه‌ها و مطبوعات که به ارزش‌ها توهین کردند این‌قدر با غلظت و شدت برخورد نکرده که این نشان دهنده رفتار دوگانه وزارت ارشاد و هیات منصفه با مطبوعات است به همین دلیل پاسخ وزیر را قانع‌کننده ندانست.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم‌چنین افزود: در بخش دیگری از جلسه سه سوال خانم دکتر طبیب‌زاده از وزیر ارشاد مطرح شد؛‌ اول این که چرا به بی‌بی‌سی اجازه دادند در کشور فعالیت کند. وزیر ارشاد توضیح دادند که فعالیت بی‌بی‌سی در دو بخش است؛ بی‌بی‌سی فارسی که به طور کلی فعالیت آن ممنوع است و بی‌بی‌سی انگلیسی که آن را مثل بی‌بی‌سی فارسی نمی‌دانیم. وقتی رسانه‌ای تقاضا کند یک شورای سه نفره آن را بررسی می‌کنند و اجازه فعالیت می‌دهند. این شورای سه نفره به بی‌بی‌سی انگلیسی اجازه فعالیت داده و در تمام مدت نیز یک نماینده از وزارت ارشاد با آن‌ها همراه بوده اما خانم طبیب‌زاده از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند.

وی ادامه داد: سوال دوم این بوده که چرا وزارت ارشاد به خانم‌ها مجوز تک‌خوانی داده که آقای وزیر گفتند چنین مجوزی نداده‌ایم بلکه مجوز هم‌خوانی داده‌ایم. اگر هم جایی چنین چیزی پخش می‌شود یا بدون مجوز بوده و یا مثل اپرای عاشورا تمرین بوده است. خانم دکتر طبیب‌زاده گفتند نمونه‌های دیگری از این مساله وجود دارد و پاسخ‌های وزیر را قانع‌کننده ندانستند.

طاهری هم‌چنین گفت: سوال دیگر خانم طبیب‌زاده این بود که چرا وزارت ارشاد به تئاتر پینوکیو که بازیگران زن آن پوشش نامناسب داشتند، گفت‌وگوهای غیراخلاقی صورت می‌گیرد و رقص در آن دیده شده مجوز داده که آقای وزیر توضیح دادند این تئاتر ابتدا که می‌خواسته مجوز بگیرد تعهد داده که خطوط قرمز را رعایت کند اما شب اول که اجرا رفته رعایت نکرده و در نتیجه جلوی آن را گرفته و از آن تعهد گرفتند. شب دوم نیز رعایت نکرده که دوباره تعهد داده است و قبل از این که فعالیت خود را ادامه بدهند تعهد دادند که خطوط قرمز را رعایت کنند. این سوال خانم طبیب‌زاده مراعا ماند تا فیلم اجرای نهایی به ایشان داده شود.

به گفته طاهری، بخش دیگری جلسه کمیسیون به بودجه فرهنگی و بخش دیگری به مساله جلوگیری از نفوذ فرهنگی اختصاص داده شد.

انتهای پیام

کد N1031840