"تروریسم" نشست جی 20 را به اسارت گرفت

سیاسی

حوادث خونین تروریستی در پاریس باعث شد که در نشست جی 20 در آنتالیا بیشتر درباره این گفت‌وگو شود که چگونه می‌توان با داعش مبارزه کرد. براساس منابع خبری رهبران این 20 کشور اقتصادی همگی بر حرکت مشترک علیه داعش تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه زمان چاپ ترکیه در گزارشی درباره نشست جی 20 در آنتالیا نوشت: اگرچه پیش از برگزاری این نشست انتظار می‌رفت که در کنار مسائل اقتصادی موضوعاتی مانند بحران سوریه، بحران پناهجویان و عملیات علیه داعش مورد گفت‌وگو قرار گیرد اما با کشته شدن بیش از 120 نفر در پاریس در پی حملات انتحاری، این حوادث تروریستی برهمه محورهای نشست سایه افکند؛ به گونه‌ای که نه تنها سخنرانی اکثر رهبران اعضای نشست جی 20 درباره مبارزه با تروریسم بود بلکه حتی در کریدورهای هتل "رنگنوم کاریا" در آنتالیا که محل دیدارهای دو جانبه مقامات عالی رتبه جی 20 بود تنها موضوعات مرتبط با مبارزه با داعش و نحوه پیشبرد این مبارزه شنیده می‌شد.

اگرچه همه مقامات شرکت کننده در نشست جی 20 بیشتر درباره مبارزه با تروریسم و گروه داعش صحبت کردند اما هیچ یک از آنها نتوانستند پیشنهاد قابل توجهی در این باره بدهند.

همچنین پیش از برگزاری نشست گروه 20، اعضای گروه بریکس نیز نشستی تشکیل دادند که محورهای اصلی این نشست نیز حول محور محکومیت حوادث تروریستی روز جمعه پاریس و اهمیت مبارزه با داعش چرخید.

اگرچه نشست جی 20 امروز با ارائه بیانیه پایانی به پایان می‌رسد اما بر اساس بیانیه‌ای که پیش از پایان نشست برخی مفاد آن در اختیار برخی رسانه ها قرار گرفته است، همه کشورهای شرکت کننده در این نشست با محکومیت حملات تروریستی در پاریس برحرکت مشترک علیه تروریسم تاکید کردند.

همچنین با وجود تحت الشعاع قرار گرفتن این نشست توسط وقوع حوادث تروریستی در فرانسه درباره بحران پناهجویان نیز گفت‌وگو شد که کشورهای عضو جی 20 با پذیرش این بحران به عنوان یک بحران جهانی با کشورهای اروپایی و ترکیه از نظر مالی اظهار همبستگی کردند که این مساله از سوی کشورهای روسیه، هند و چین چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

انتهای پیام

کد N1031692