تماس سازمان اطلاعات فرانسه با همتای سوری خود درباره حملات پاریس

سوريه,فرانسه

روزنامه الدیار اعلام کرد که مسئولان سازمان اطلاعات فرانسه با همتایان خود در سوریه تماس گرفته‌اند تا درباره 11 مظنونی سوال کنند که احتمالا دستگاه امنیت سوریه تعدادی از آن‌ها را بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه الدیار در این باره نوشت: پس از اینکه تحقیقات درباره حملات پاریس نشان داد که عاملان این حملات با یک شبکه تروریستی در سوریه که هم‌ اکنون تعدادی از آن‌ها در زندان‌های دولت دمشق هستند، در ارتباط بوده، سازمان اطلاعات فرانسه با دستگاه اطلاعات سوریه تماس گرفته تا درباره 11مظنون تروریستی از آنها اطلاعات بگیرد.

دستگاه اطلاعات فرانسه می‌خواهد اخباری را از دولت سوریه جویا شود و بداند که این 11 مظنون اگر در زندان‌های سوریه هستند در جریان بازجویی چه گفته‌اند. دست کم شش تن از آنها در زندان‌های سوریه هستند و با عاملان انفجارهایی که در فرانسه انجام شد، در ارتباط هستند.

از سلاح کلاشینکفی که در کنار جسد عاملان انتحاری در فرانسه پیدا شد، مشخص شده که این سلاح‌ها در سوریه بوده و پناهجویان آن را با خود به پاریس برده‌اند، این اقدام به دلیل عدم بازرسی خوب در مرز اروپا صورت گرفته و علاوه بر آن 500 قطعه سلاح دیگر نیز به فرانسه قاچاق شده است. فرانسه اکنون می‌خواهد اطلاعاتی درباره این سلاح‌ها از دولت سوریه دریافت کند.

الدیار نوشت: زمانی که دستگاه اطلاعات سوریه درخواست رسمی فرانسه را برای ارائه اطلاعاتی از تروریست‌های فرانسوی با تابعیت الجزایری، مراکشی و تونسی و نتایج بازجویی از آن‌ها دریافت کرد اینگونه به پاریس پاسخ داد: "اگر خواهان همکاری با ما درباره امنیت هستید با شما همکاری نمی‌کنیم اما اگر می‌خواهید درباره امنیت و سیاست با ما همکاری کنید ما آماده همکاری هستیم. چگونه از یکسو سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را می‌خواهید و از سوی دیگر اطلاعات رسمی امنیتی از ما می‌طلبید و می‌خواهید این اطلاعات را تقدیم شما کنیم.

انتهای پیام

کد N1031445