رییس قوه قضاییه:

آمریکا باید به جرم حمایت از گروه‌های تروریستی محاکمه شوند

رييس قوه قضاييه,قوه قضاييه

رییس قوه قضاییه با محکوم کردن حملات و جنایت‌های تروریستی اخیر در یمن، بیروت و پاریس خواستار پاسخگویی کشورهای غربی به ویژه آمریکا و کشورهای حامی داعش در منطقه در قبال این جنایت‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی‌لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی گفت: گروه تروریستی داعش مرحله جدیدی از جنایت‌های خود را آغاز کرده است و پس از فجایع لبنان و یمن اخیرا هم در پاریس عده ای از مردم را به خاک و خون کشیده که قطعاً چنین جنایت هایی محکوم است.

آمریکا و اروپا پاسخ دهند

رییس قوه قضاییه افزود: پرسش اصلی این است که داعش را چه کسانی خلق کردند و این گروه ها در چه محیط هایی پرورش یافتند. در این باره کشورهای منطقه که حامی داعش هستند و آمریکا و اروپایی ها باید پاسخ دهند.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه غربی ها و برخی کشورهای منطقه با سوءاستفاده از خلاء قدرت در چند کشور از جمله عراق به دنبال مطامع خود بودند و از تجزیه عراق سخن گفتند، اظهار کرد: کشورهای غربی و حامیان منطقه ای تروریسم که کشورهایی مرتجع هستند و هیچ رنگ و بویی از آزادی در این کشورها به مشام نمی‌رسد به حمایت از داعش و القاعده و سایر گروه‌های تروریستی پرداخته‌اند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه «اخیرا وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده نباید آمریکا را در خصوص داعش سرزنش کنید» گفت: دولتمردان آمریکایی نه تنها باید سرزنش بلکه به جرم حمایت از این گروه های تروریستی و خلق داعش باید محاکمه شوند.

آملی لاریجانی به مقایسه شرایط تحریم‌ها و رصد مستمر و دقیق تمام تحرکات ایران در زمان تحریم ها با تحرکات و جابجایی نیرو و انتقال اموال و فروش نفت از سوی گروه تروریستی داعش پرداخت و تاکید کرد: آمریکایی ها که همه جای دنیا چشم و گوش دارند و در زمان تحریم ایران پیگیر هر نوع مذاکره در خصوص فروش نفت بودند چه طور است که اکنون نمی توانند در مقابل تحرکات داعش بایستند و آیا نمی‌دانند که تانکرهای نفتی و اموال مردم سوریه و عراق چگونه و در چه مسیرهایی از سوی داعش منتقل می‌شود و به فروش می‌رود؟

رییس دستگاه قضا ادعای مقابله با داعش و جنگ با آنان از سوی آمریکا را نوعی شوخی توصیف کرد و گفت: اروپایی ها و آمریکایی ها باید جلوی صادرات تروریست به منطقه را بگیرند و بدانند که تروریسم دو وجه دارد که در نهایت دودش به چشم غربی ها می رود.

آملی لاریجانی افزود: غربی ها پیش از این نیز در جریان حمایت از القاعده نتیجه کار را دیدند، اما باز هم به دنبال گسترش تروریسم و حمایت از آن هستند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: غربی‌ها حدود دو سال است که به ادعای خودشان مشغول مقابله با داعش هستند اما حتی یک حمله جدی هم به آنها نداشته اند و خودشان هم می دانند که مبارزه و مقابله واقعی با داعش از سوی مردم عراق و سوریه و حمایت های مردمی و ارشادات کارشناسی ایران صورت می گیرد.

آملی لاریجانی با ابراز تاسف از به خاک و خون کشیده شدن مردم در یمن و لبنان و فرانسه از سوی تروریست ها اظهار کرد: هر انسان منصفی از کشته شدن مردم بی گناه حتی در کشورهایی که سرانشان از حامیان تروریسم هستند ناراحت است.

رئیس قوه قضاییه خطاب به سران کشورهای اروپایی حامی تروریسم گفت: حاکمان این کشورها باید بدانند که داعش تروریسمی بسیار افسار گسیخته را در جهان ترویج می کند و متاسفانه بر حسب برخی گزارش‌ها درصد قابل توجهی از جوانان فرانسوی نسبت به این گروه اظهار تمایل کرده‌اند که در صورت واقعی بودن این گزارش باید گفت حتی درصد اندکی از ابراز تمایل نسبت به چنین گروه تروریستی نیز فاجعه است.

رئیس دستگاه قضا تنها راه مقابله با داعش را دست کشیدن غربی ها از حمایت های خود نسبت به داعش و کشورهای حامی داعش اعلام کرد.

آینده سوریه در دست مردم این کشور

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل کنفرانس وین تشکیل چنین کنفرانسی را با هدف حل مشکل مردم سوریه مناسب ارزیابی کرد و گفت: مساله این است که برخی از کسانی که در این کنفرانس گرد آمده اند قبلا دست‌شان به خون مردم سوریه آغشته شده و در این حال پیش شرط هایی نیز درباره آینده مردم سوریه تعیین می کنند.

رئیس قوه قضاییه افزود: شما چه کاره هستید که درباره سرنوشت و آینده مردم سوریه تصمیم می گیرید. معقول ترین راه برای آینده کشور سوریه تصمیم‌گیری از طرف خود مردم این کشور است.

آملی لاریجانی تاکید کرد: کنفرانس وین اگر بتواند مانع کمک ها و حمایت ها از گروه های تروریستی شود می تواند موفق شود.

حمایت از اقدامات پیشگیرانه نیروی انتظامی

آملی لاریجانی در بخش پایان سخنان خود با تشکر از اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و تاکید بر حمایت دستگاه قضایی از این گونه اقدامات تصریح کرد: ناهنجاری هایی مانند بدحجابی، اخلال در نظم عمومی از جرم‌های مشهود و از وظایف ذاتی ضابطین در برخورد قانونی است و البته باید برای پیشگیری از آن به کارهای فرهنگی پرداخت، اما برخورد انتظامی و قضایی با این جرائم مشهود منافاتی با انجام امور فرهنگی ندارد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی ارائه گزارش های هیات های اعزامی به شهرستان‌های استان مازندران در سفر استانی اخیر ادامه یافت و دستورات لازم در جهت رفع مسایل و مشکلات قضایی موجود در این استان از سوی رییس قوه قضاییه صادر شد.

انتهای پیام

کد N1031354