هروی در گفتگو با مهر:

جنبش دانشجویی مراقب جناح‌های سیاسی ناهمخوان با نظام باشد

سیاسی

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس، با تأکید بر حفظ ماهیت و کارکرد اصلی جنبش دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی مراقب جناح‌های سیاسی ناهمخوان با نظام و خط قرمزهای نظام، باشد.

جواد هروی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تحرک برخی احزاب سیاسی در دانشگاه‌ها در آستانه انتخابات مجلس با توجه به سابقه سوء فعالیت این احزاب، اظهار داشت: یکی از ناب‌ترین و پاک‌ترین حرکت‌های سالم سیاسی، فعالیت جنبش‌های دانشجویی بوده که در سال‌های گذشته نشان داده است که با اعتماد به نفس، سلامت و صداقت در عرصه‌های مختلف شرکت کرده‌اند و حضور آنها نیز اسباب دستاوردهای مثبت بوده است.

وی در عین حال یادآور شد: متاسفانه در خلال این قضایا، هر از گاهی مشاهده کرده‌ایم که گروه‌های سیاسی، دانشجو را به عنوان ابزار قدرت و پلکان تحرک خود قرار داده‌اند و متاسفانه پس از مدتی کار به جایی رسیده است که نتایج ناگواری از این تحرکات گرفته‌ایم.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس ادامه داد: حداقل برای ما این مسئله روشن است که امروز جنبش دانشجویی رشد فکری لازم را به دست آورده و نباید به گونه‌ای حرکت کند که خود را ابزار قدرت جریان‌های سیاسی کند؛ به نظر من جنبش دانشجویی مهمترین جنبش نخبگان کشور است و چنین ظرفیتی با این بالندگی نباید مورد طمع عده‌ای قرار گیرد.

هروی تاکید کرد: جنبش دانشجویی باید جناح‌های سیاسی را تحت‌تاثیر اندیشه‌های خود قرار دهد؛ چرا که برخلاف بسیاری از صاحبانِ نظر که معتقدند باید به جنبش‌های دانشجویی، طیف فکری داده شده و آنها را هدایت کرد، من معتقدم این جنبش‌های دانشجویی هستند که باید تفکر سیاسی بسیاری از جریانات سیاسی کشور را تغذیه و تامین کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: البته ما هیچ‌گاه به این مسئله معتقد نیستیم که دانشجو و جنبش‌های دانشجویی را باید صرفا دنبال مسائل سیاسی کشاند، اما آن جنبش‌های سیاسی برای ما ارزشمند هستند که بتوانند در فضای پاکِ دانشگاه‌ها شکل بگیرند و متناسب با نیازهای جامعه و مبتنی بر خواست مردم که تبلور آن در جنبش دانشجویی است، حرکت سالمی را انجام دهند.

رئیس کمیته آموزش عالی مجلس با تاکید بر لزوم پرهیز از حرکت‌های پادگانی و قهرآمیز در فضای دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: دانشگاه باید مهد پیدایش اندیشه‌های پاک از جمله در حوزه سیاسی باشد و لازمه این امر این است که جنبش‌های دانشجویی مراقب باشند تا متاثر از تحرکات آن دسته از جناح‌های سیاسی نشوند که نه با جنبش پاک دانشجویی ارتباط دارند، نه با نظام ما همخوانی دارند و نه خط قرمزهای ما را می‌شناسند.

اگر جنبش دانشجویی سرباز جریانات سیاسی شود، باید تاسف خورد

هروی با اشاره به وجود جمعیت حدود ۵ میلیون نفری دانشجویان کشور به عنوان یک ظرفیت عمیق، گفت: این پاک‌ترین و مناسب‌ترین ظرفیت برای ارزیابی روند حرکت جریان‌های سیاسی و تحلیل و نقادی آنهاست.

وی با تاکید بر اینکه جنبش‌های دانشجویی، خود باید بسترساز حرکت‌های سیاسی در جامعه باشند، نه اینکه در بستر جریانات سیاسی قرار بگیرند، تصریح کرد: اگر شرایط به سمتی برود که جنبش‌های دانشجویی به عنوان سرباز برای جریانات سیاسی در نظر گرفته شوند، باید آن زمان تاسف خورد و پایان عمر جنبش دانشجویی را اعلام کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: جنبش دانشجویی مُبرّا از حرکت‌های سیاسی مغرضانه‌ای است که به دنبال اهداف خاص و گاه اهداف ضدنظام هستند؛ با این دیدگاه باید برخورد شود، در واقع حرکت‌هایی که به صورت از پیش تعیین شده و مغرضانه وارد فضای دانشگاه می‌شوند، خطرناک بوده و جنبش‌های دانشجویی باید از آنها پرهیز کنند.

 

کد N1031325