در گفت‌و‌گو با ایسنا؛

نماینده حماس در تهران: جهان درباره فلسطین منصفانه عمل نکرد/اختلاف سیاسی با تهران نداریم

فلسطين

نماینده جنبش حماس در تهران اعلام کرد که انتفاضه سوم فلسطینی‌ها نتیجه سرخوردگی و ناامیدی است که به دلیل بسته شدن افق سیاسی، مردم فلسطین دچار آن شده‌اند.

خالد القدومی، نماینده جنبش حماس در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره انتفاضه سوم فلسطینی‌ها گفت: وضعیت فلسطین از سال 2007 تاکنون بیشتر شبیه وضعیت ما قبل انتفاضه اول یعنی قبل از سال 1987 است. دستپاچگی در برنامه سیاسی، دودستگی میان فلسطینی‌ها و نبود برنامه سیاسی یکپارچه، هماهنگی امنیتی با اشغالگران صهیونیست نیز مزید بر علت شده است در نتیجه مقاومت در کرانه باختری کاملا آرام شد و در غزه بالا گرفت؛ جایی که مکتب مقاومت در آنجا قرار دارد. این فضا امروز موجب افزایش سرخوردگی مردم فلسطین شده است. جنایت‌های رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی، یهودی‌سازی، بازداشت‌ها در کرانه باختری و محاصره غزه به این معنا که اگر مقاوم و انسانی شریف باشی با محاصره در غزه مجازات می‌شوی و اگر علیه همکاری امنیتی با اشغالگران باشی در این صورت نیز تحت پیگرد امنیتی در کرانه باختری قرار می‌گیری.

وی افزود: این خفقان و سرخوردگی منجر به انفجاری خارج از چارچوب سیاسی و حزبی شد. شما می‌توانید امروز جوانان فعالی را ببینید که در انتفاضه یا طوفان مردمی مشارکت دارند؛ جوانانی که یا جزو حماس هستند یا جهاد اسلامی یا از کسانی که اندیشه مقاومت را در پیش گرفته‌اند اما با این حال تصمیم سیاسی وجود ندارد. یا در بیشتر موارد جوانانی خارج از چارچوب حزبی هستند. دلیل این مساله سرخوردگی و ناامیدی است که مردم فلسطین دچار آن شده‌اند؛ مردمی که وارد برنامه‌های سیاسی شده و از هر روشی برای رسیدن به حقوق مشروع خود استفاده می‌کنند اما این جهان درباره فلسطین منصفانه عمل نکرد. کور و کر و لال بود و مظلوم بودن مردم فلسطین را ندید.

القدومی در جواب سوالی درباره اینکه انتفاضه تا کی ادامه خواهد داشت، گفت: با صراحت می‌گویم که جوانان ما در کرانه باختری و قدس به دور از حزب‌گرایی و اصول سیاسی تصمیم گرفته‌اند با هر ابزاری چه سنگ چه چاقو و چه هر وسیله‌ای که در خانه دارند و با هرچه که می‌توانند از خارج به دست آورند، از حقوق خود دفاع کنند. این حق اوست که از خودش دفاع کند. از مادرید تاکنون بیش از یک طرح سیاسی را تجربه کرده است اما نتیجه محاصره است و در نتیجه در مقابل گزینه‌های محدودی قرار دارد. تنها هدف آنها بازپس‌گیری حقوق مشروع خود است. انتفاضه به عقب باز نخواهد گشت و تا زمان اخراج اشغالگران و آزادسازی فلسطین ادامه خواهد داشت.

وی گفت: بیستم ماه جاری میلادی خواهان دیداری میان گروه‌های فلسطینی در بیروت شدیم تا بتوانیم برنامه سیاسی مشترکی را مطرح کنیم اما امروز در این انتفاضه با نبود رهبری یکپارچه مواجهیم همگان با حضور در این دیدارها توافق کردند اما متاسفانه برادران ما در جنبش فتح پس از اینکه گفتند این پیشنهاد خوب و مثبت است از حضور در این دیدارها عذر خواستند. مردم فلسطین امروز هر دیداری میان فلسطینی‌ها را که خارج از سبک و سیاق حمایت از انتفاضه و حمایت از برنامه مقاومت و حقوق فلسطینی‌ها باشد، دیداری می‌دانند که هیچ منفعتی برای آرمان‌های آنها ندارد. رهبران امروز فلسطین و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان باید به جای ادامه صحبت درباره حل و فصل بحران با اشغالگران از نگهبانان و مسوولان مسجد الاقصی حمایت کنند. پس از توافق اسلو به چه چیزی دست یافتیم. امروز می‌بینید که مردم اسرائیل حتی علیه کسانی که شرکای آنها در روند صلح نامیده می‌شوند تندتر برخورد می‌کنند. از مادرید تاکنون به چه چیزی درباره حقوق فلسطینی‌ها دست یافتیم. برعکس مذاکره‌کننده فلسطینی در زیبا جلوه دادن تصویر رژیم صهیونیستی نقش داشت؛ رژیمی که می‌خواهد خود را اینگونه به مردم بنمایاند که دموکرات و دیپلمات است این در حالی است که هیچ‌کدام از حقوق مردم ما را محقق نکرده است.

وی درباره تاثیر نبود یکی از بخش‌های مقاومت فلسطین بر مقاومت، گفت: بی‌تردید نبود یکی از بخش‌های مقاومت فلسطین یا تشکلات سیاسی فلسطین در داخل تاثیر منفی بر مقاومت می‌گذارد. اگر فتح و تشکیلات خودگردان در کمک به انتفاضه و حمایت از مقاومت مشارکت نداشته باشند بی‌تردید تاثیر منفی خواهد گذاشت اما کسی که در حمایت از مقاومت سهل‌انگاری می‌کند بی‌تردید در حمایت از مردم و مبارزه آنها کوتاهی می‌کند.

القدومی درباره سفر خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به تهران گفت: تاکنون شرایط برای این سفر مهیا نشده است و برنامه مشخصی در این باره وجود ندارد.

وی اخبار برخی روزنامه‌ها درباره اختلافات میان تهران و حماس بر سر فلسطین و مقاومت را رد کرد و گفت: هیچ‌گونه اختلاف سیاسی میان ما و تهران درباره فلسطین وجود ندارد. ما درباره فلسطین با هم متفق هستیم.

گفت‌وگو از خبرنگار ایسنا: سمیه رعیت

انتهای پیام

کد N1031214