ادعای شاه سعودی در نشست جی 20

ایرنا نوشت: ملک سلمان شاه عربستان طی سخنانی در نشست جی 20 ادعا کرد: ما بر راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه و یمن تاکید داریم.

به گزارش منابع خبری عربی، ملک سلمان بدون اشاره به حمایت همه جانبه آل سعود از تروریست های تکفیری در کشورهای سوریه و عراق، بر لزوم مضاعف شدن تلاش های بین المللی برای مبارزه با تروریسم اذعان کرد.
شاه عربستان در نشست جی 20 همچنین بدون اشاره به بمباران های بی وقفه یمن از سوی بمب افکن های سعودی و ائتلاف عربی - آمریکایی و کشتار مردم مظلوم این کشور بر راه حل سیاسی برای حل بحران یمن طبق بیانیه 2216 شورای امنیت تاکید کرد!.
به گزارش خبرگزاری عربستان، وی در برنامه شام کاری رهبران گروه 20 با تاکید بر لزوم افزایش تلاشها برای خلاص شدن از پدیده تروریسم ادعا کرد که تروریسم امنیت و صلح جهانی را به خطر انداخته و به مانعی در مسیر افزایش رشد و شکوفایی اقتصاد بین الملل تبدیل شده است.
ملک سلمان افزود: جنگ با بیماری فرامرزی و فرامذهبی تروریسم و همکاری برای کنترل و شکست آن و قطع منابع درآمدی تروریستها وظیفه همه آحاد جامعه بین الملل است.
وی بدون اشاره به نقش آل سعود در ایجاد و تجهیز گروهک های تروریستی در منطقه مدعی شد: ما خود زخم خورده تروریسم هستیم و اراده قاطع خود را برای مقابله با آن و خشکاندن ریشه های فکری آن جزم کرده ایم به ویژه آن عده تروریستی که برای توجیه اقدامات خود به تعالیم اسلام متشبث می شوند، باید اعلام کنم اسلام از اینها بری بوده و هر آدم منصفی بر منطق میانه روی و تسامح و اعتدال اسلام واقف است، ما با تمام توان با جامعه بین المللی برای مقابله با تروریسم در حوزه فکری، امنیتی و حقوقی آماده همکاری هستیم.
وی پیشنهاد ایجاد مرکز بین المللی مقابله با تروریسم زیر نظر سازمان ملل را ارایه داد و گفت: عربستان برای این مرکز 110میلیون دلار بودجه اختصاص داده و از دیگر کشورها هم برای تقویت این مرکز و رشد و غنای فعالیت های آن دعوت می کنیم.
سلمان ادامه داد: نبود ثبات سیاسی و امنیتی یکی از موانع رشد در جهان و در منطقه ماست که با بحرانهای زیادی مواجه است؛ مهمترین این بحرانها، مساله فلسطین است که جامعه بین الملل باید برای تحقق صلح عادلانه و تامین حقوق مشروع فلسطینی ها در این حوزه و برپایی دولت مستقل فلسطین به مرکزیت
قدس شریف تلاش کرده و موضع محکمی در برابر تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به حقوق فلسطینیان و هتک حرمت مسجد الاقصی اتخاذ کنند.
شاه عربستان درباره بحران سوریه و پیامدهای خونبار آن نیز گفت: جامعه بین الملل باید براساس تصمیمات نشست ژنو راه حلی فوری برای آن بیاید؛ تعلل جامعه بین الملل برای حل فوری این بحران، رنج و مشکلات آوارگان سوری را دو چندان می کند.
وی درباره بحران جاری در یمن نیز گفت: عربستان و کشورهای هم پیمان آن خود را ملزم به یک راه حل سیاسی مطابق بیانیه 2216 می دانند.
ملک سلمان تاکید کرد: ما اکنون فرصت مناسبی برای همکاریهای بین المللی برای رسیدن به راه حلهای جهانی واقعی برای این چالشها در حوزه تروریسم و آوارگان و رشد اقتصاد جهانی داریم.

52261

کد N1031078