خنثی‌شدن توطئه‌ حمله تروریستی در استانبول در روز حملات پاریس

به گفته یک مقام ارشد، مقام‌های ترکیه توطئه حمله‌ای "مهم" در استانبول را در همان روز حملات انتحاری و تیراندازی مرگبار در پاریس خنثی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پلیس ترکیه جمعه گذشته پنج تن را در استانبول بازداشت کرد که در میان آنها فردی مظنون به ارتباط نزدیک با "جان جهادی" از شبه‌نظامیان بدنام گروه تروریستی داعش بود. واشنگتن اخیرا اعلام کرد که جان جهادی در حمله پهپادی جدید در رقة سوریه کشته شده است.

یک مقام ارشد ترکیه که خواست نامش فاش نشود، وی گفت: معتقدیم که آنها حمله‌ای را در استانبول و در همان روز حملات پاریس طرح‌ریزی کرده بودند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که یک حمله مهم خنثی شده است.

"این لسلی دیویس" همانند جان جهادی یک شهروند انگلیسی است که مسوول نگهداری از زندانیان خارجی در سوریه بود و وی در میان بازداشتی‌های استانبول بوده است. دیویس، متولد لندن است که به سمت گروه شبه‌نظامی داعش جذب شد و از سوی رسانه‌های انگلیسی به عنوان چهره اصلی در شبکه داعش در سوریه شناخته می‌شود. دیویس و چهار شبه‌نظامی مظنون دیگر در تاریخی نامشخص از طریق سوریه وارد ترکیه شده‌اند.

به گفته این مقام ترکیه‌ای، مقام‌های آنکارا در حال بررسی این مساله هستند که آیا توطئه خنثی‌شده ارتباطی با حملات پاریس دارد یا خیر. در حملات جمعه گذشته پاریس دست‌کم 132 تن کشته شدند. این مقام ترکیه‌ای افزود: تمام احتمالات بررسی می‌شود. این احتمال وجود دارد که افراد بازداشتی قصد انجام حمله‌ای را در اروپا داشته‌اند.

انتهای پیام

کد N1030931