تعهد کشورهای جی 20 برای مقابله با تروریسم

سران اقتصادهای برتر جهانی تحت عنوان "گروه 20" (G-20) متعهد شدند باید اقدام مشترکی علیه تروریسم جهانی صورت گیرد. بیانیه آنها در نشست آنتالیا اولین بیانیه مکتوب منتشر شده علیه اقدام گروه داعش در پاریس محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، در نشست آنتالیا به میزبانی ترکیه این اولین بار است که جی 20 به عنوان سازمان اقتصادی بیانیه‌ای متفاوت منتشر کرده و ضمن محکومیت حملات اخیر پاریس متعهد به حفظ وحدت علیه تروریسم جهانی شده است.

در بیانیه این گروه که هنوز به صورت رسمی منتشر نشده است، تاکید شده سران کشورهای حاضر مجدداً بر این مساله که تروریسم وابسته به هیچ مذهب، ملیت یا قومیتی نیست، اتفاق نظر دارند.

در این بیانیه که روزنامه حریت پیش‌نویس آن را منتشر کرده است، سران کشورهای جی 20 با شنیع خواندن حملات اخیر پاریس آن را محکوم کرده و تصریح کردند که برای مبارزه با تروریسم متحد خواهند بود.

سران این کشورها ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش تعداد "جنگجویان خارجی" خواستار افزایش کنترل‌های مرزی و امنیت‌های هوایی شدند.

سران این کشورها هم‌چنین خاطرنشان کردند که برای مقابله و از بین بردن راه‌های کسب درآمد مالی گروه‌های تروریستی از طریق افزایش همکاری‌ها در زمینه تشریک اطلاعات و مسدود کردن دارایی‌های تروریست‌ها متعهد هستند.

بیانیه آنتالیا که انتظار می‌رود امروز (دوشنبه) 16 نوامبر و در روز آخر نشست دو روزه کشورهای جی 20 منتشر شود همچنین به مشکل جهانی مهاجرت اشاره کرده و ضمن آن از تمام کشورها خواسته تا برای حل این مشکل همکاری کنند.

در همین حال سران کشورهای جی 20 طی یک شام کاری به میزبانی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مورد شرایط سوریه گفت‌وگو کردند. طی این شام کاری که «چالش‌های جهانی: تروریسم و مهاجرت» نام گرفته بود تمام سران 20 کشور یا نمایندگانشان حضور داشتند.

این نشست 16 نوامبر و پس از کنفرانس مطبوعاتی اردوغان پایان خواهد یافت.

ادامه دارد...

کد N1030869