دومین محموله تسلیحاتی آمریکا تحویل شبه‌نظامیان سوری شد

سوريه,آمريكا,مخالفان سوري

ایالات متحده آمریکا برای دومین‌ بار یک محموله نظامی برای ائتلاف شبه‌نظامی جدید مخالفان در شمال سوریه فرستاد تا نشان دهد به استراتژی‌ خود در سوریه که از همان ابتدا ترکیه را خشمگین کرده بود، ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محموله نظامی از سوی آمریکا برای ائتلاف شبه نظامی "عربی- سوری" ارسال شده که ماموریت اصلی آن جنگ با داعش است. ائتلاف مذکور متشکل از 10 تا 12 گروه با حدود 5000 نیرو است که با کردها و سایر گروه‌های شبه نظامی مخالف برای باز پس گرفتن اراضی تحت اشغال داعش همکاری می‌کند.

یک مقام آمریکایی روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز تاکید کرد، تازه‌ترین عملیات آمریکا برای تامین مجدد سلاح و مهمات برای مخالفان روز شنبه با ارسال محموله جدیدی از طریق زمینی تکمیل شد. هنوز مشخص نیست که چه کسی مهمات را به داخل سوریه منتقل کرده است اما این مقام آگاه می‌گوید که نیروهای آمریکا این کار را نکرده‌اند. جزئیات بیشتری از این عملیات در دست نیست.

ارسال اولین محموله مهمات برای ائتلاف عرب سوری در یازدهم اکتبر و از طریق پرتاب هوایی انجام شد. همین امر موجب شد تا این سوالات مطرح شود که آمریکا چقدر اطمینان دارد که این سلاح‌ها به دست افراد مورد نظر واشنگتن می‌افتد.

ترکیه که از اعضای اصلی ناتو است از پیشروی‌های شبه‌نظامیان کرد سوری موسوم به ی‌.پ.‌گ ناخرسند است و پس از ارسال هوایی اولین محموله مهمات نارضایتی خود را اعلام کرد. در آن زمان ترکیه سفیر آمریکا را فراخواند و مراتب اعتراض خود را به واشنگتن اعلام کرد.

محموله پیشین در اختیار کردها قرار گرفت و آنها این تسلیحات را بین گروه‌های مخالف سوری توزیع کردند.

ارتش آمریکا درباره عملیات اخیر اظهارنظری نکرده است. جف دیویس، از سخنگویان پنتاگون تنها گفته است که ایالات متحده قصد خود را برای پشتیبانی از سوری‌های عرب‌ که با داعش می‌جنگند اعلام کرده و به این کار ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

کد N1030845