دفاع تمام قد مرکل از سیاست «درهای باز»

سیاسی

وقابع پاریس موجب شده تا مقامات آلمانی از سیاست های صدراعظم خود انتقاد کنند اما با این وجود مرکل معتقد است نباید گناه حملات تروریستی پاریس را برگردن پناهجویانی که از جنگ و تروریسم گریخته‌اند انداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، «آنگلا مرکل» در حمایت از سیاست درهای باز در نخستین روز از نشست سران ۲۰ قدرت اقتصادی جهان (گروه ۲۰) در ترکیه، بر لزوم انجام تحقیقاتی فوری در مورد انگیزه‌ها و دلایل حملات پاریس تاکید کرد و گفت: پیدا کردن مسببان و عاملان پشت‌پرده حملات «وظیفه ما در قبال قربانیان و خانواده‌ها‌ی آنها و نیز برای افزایش امنیت خود ما است».

صدر اعظم آلمان افزوده است که این کار در عین حال «وظیفه ما در قبال پناهجویان بی‌گناهی‌ست که از جنگ و تروریسم گریخته‌اند».

در کنار جسد یکی از مهاجمان حملات پاریس، گذرنامه‌ای سوری پیدا شده که مقامات یونانی می‌گویند متعقل به  پناهجویی است که وارد آن کشور شده بود. البته گزارش‌هایی نیز منتشر شده که از احتمال «تقلبی بودن» گذرنامه‌های یافت‌شده حکایت دارند.

این موضوع با واکنش‌ گروهی از سیاستمداران و دولتمداران اروپایی روبه‌رو شد که حملات و انتقاداتی را متوجه سیاست «درهای باز» در مواجهه با پناهجویان کرده‌اند؛ سیاستی که صدر اعظم آلمان طی هفته‌های گذشته و در مقابل موج کم‌سابقه پناهجویان تلاش کرده آن را تا حدودی اجرا کند.

برخی از متحدان خود آنگلا مرکل در میان کسانی‌ هستند که خواستار افزایش کنترل‌ها و تغییر سیاست اروپا در برابر مسئله پناهجویان‌ شده‌اند. از جمله وزیر اقتصاد ایالت باواریا در آلمان که گفته است حملات پاریس نشان می‌دهد باید کنترل‌ها را بیشتر کرد.

مارکوس سودر گفته است «پذیرش بدون کنترل مهاجران و ورود غیرقانونی آن‌ها نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند».

این عضو حزب ائتلافی با دولت آلمان گفته است این حزب همچنان در کنار صدر اعظم آلمان است، «اما خوب است که آنگلا مرکل بپذیرد باز کردن مرزها برای مدتی نامحدود، اشتباه بود».

اما این موضوع با واکنش رهبر حزب ائتلافی «اتحادیه سوسیال مسیحی» روبه‌رو شده که گفته است «وقتی همه دمکرات‌ها باید در این برهه از زمان متحد باشند، انتقاد از صدر اعظم کاملا بی‌جا است.»

هورست سیهوفر، رهبر «اتحادیه سوسیال مسیحی» می‌گوید مسئله مهاجران و تروریسم، دو موضوع کاملا مجزا است.

خبرگزاری رویترز از قول توماس ده‌مزیر، وزیر اقتصاد آلمان، نیز نقل کرده که هشدار می‌دهد نباید در مورد ارتباط حملات پاریس و مذاکره بر سر موضوع پناهجویان قضاوتی شتاب‌زده کرد.

کد N1030839