کیهان برزگر:

حضور روسیه در سوریه باعث تقویت نقش منطقه‌ای و جهانی ایران می‌شود

سیاسی

رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه معتقد است حضور نظامی روسیه در سوریه موجب تقویت راه حل سیاسی در سوریه و تقویت نقش ایران در مسایل منطقه ای و جهانی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز در مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در تهران نشستی تحت عنوان «حضور روسیه در سوریه و تاثیرات آن بر منافع ملی و امنیت ملی ایران» با حضور دکتر کیهان برزگر، دکتر ابراهیم متقی، دکتر حسین علایی، حسین بهشتی پور و عبدالرسول دیوسالار برگزار شد.

دکتر کیهان برزگر رئیس مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در آغاز این نشست به تشریح متدولوژی نگاه به حضور روسیه در سوریه مسئله را از دو منظر خوش بینانه و بدبینانه مورد بررسی قرار داد.

وی تصریح کرد: از منظر بدبینانه عده ای معتقد هستند حضور نظامی روسیه در سوریه با 3 هدف حفظ منافع اقتصادی و ژئوپلیتیکی و حفظ توازن قدرت در جهان و احیای نقش روسیه به عنوان یک قدرت جهانی و همچنین تلاش «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برای ایجاد یک امپراطوری به خاطر ویژگی های شخصیتی اش، صورت می گیرد.

برزگر از منظر خوش بینانه نسبت به حضور روسیه در سوریه گفت: آنهایی که به این حضور خوش بین هستند و از آن دفاع می کنند معتقدند روسیه برای حفظ امنیت ملی خود و جنگ با داعش وارد سوریه شده تا بعدا مجبور به جنگ با داعش در داخل مرزهای خود و آسیای میانه و قفقاز نشود.

به اعتقاد برزگر روسیه همچنین با این کار تروریسم را به عنوان یک مسئله جهانی و بین المللی معرفی کرد و نیز با حضور نظامی در سوریه به دفاع از متحدین خود از جمله سوریه و ایران پرداخت.

رئیس گروه روابط بین الملل دانشگاه علوم و تحقیقات تهران درباره تاثیرات حضور نظامی روسیه بر معادلات سیاسی و امنیتی منطقه و جهان تأکید کرد: از نگاه بدبین ها این امر می تواند موجب توسعه تروریسم و تمایل گروه های میانه رو به گروه های افراطی شود.

برزگر از دیگر آسیب های حضور نظامی روسیه در سوریه از منظر بدبین ها را ایجاد شکاف منطقه ای بین ایران، ترکیه و عربستان دانست.

رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در خصوص منافع حضور روسیه در سوریه افزود: این امر می تواند موجب تسریع در راه حل سیاسی بحران این کشور، حفظ نظام و دولت بشار اسد و گسترش چند جانبه گرایی در منطقه و جهان شود.

این استاد دانشگاه در خصوص تاثیر حضور روسیه در سوریه بر منافع ملی ایران تصریح کرد: این حضور می تواند موجب تقویت راه حل سیاسی در سوریه و جهانی شدن مسئله سوریه و به دنبال آن تقویت نقش ایران در مسایل منطقه ای و جهانی شود.

دکتر حسین علایی استاد دانشگاه امام حسین(ع) و تحلیلگر ارشد مسایل منطقه نیز در این نشست با اشاره به مداخله نظامی صدام در کویت و به دنبال آن ورود آمریکا به مسئله و اقدام نظامی علیه عراق را شروع تشکیل گروه های تروریستی در منطقه از 15 سال پیش دانست.

وی در ادامه افزود: بهار عربی در منطقه نیز موجب شد تا قدرت های بزرگ سعی کنند با راهکار نظامی مستقیم و غیر مستقیم به مدیریت صحنه به هم ریخته کشورها بپردازند بطوریکه به غیر از تونس در بقیه کشورها مداخلات نظامی صورت گرفت.

علایی در تشریح علت هرج و مرج های منطقه تأکید کرد: بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا در راستای تلاش برای ایجاد نظم نوین جهانی سعی در از بین بردن تمامی ساختارها در درون روسیه و ساختارهای روسی در خاورمیانه دارد تا بتواند روسیه را تبدیل به یک قدرت منطقه ای کند تا بعد از آن بتواند این کشور را در درون مرزهای جغرافیایی خود تحت فشار قرار دهد و آن را منفعل کند.

وی با اشاره به ضعف روسیه در منطقه در سال های گذشته با اشاره به سقوط صدام در عراق گفت: کار تا جایی پیش رفت که آمریکایی ها در عراق یک حاکم آمریکایی سر کار آوردند و تمامی ساختارهای روسی این کشور از جمله ارتش بعث را منهدم کردند.

علایی در ادامه تصریح کرد: بعد از بهار عربی در کشورهای منطقه روسیه دچار نوعی انفعال استراتژیک شد و تقریبا تمامی پایگاه های سنتی خود در منطقه را از دست داد اما در سوریه که دروازه حفظ نفوذ روسیه در خاورمیانه است به یکباره از خواب بیدار شدد و با ورود نظامی به سوریه سعی کرد خود را از فشار آمریکا در محدوده جغرافیایی خود خارج کند.

وی در تشریح اهداف روسیه از مداخله نظامی در سوریه یادآور شد: بطور کلی روسیه دو هدف حفظ منافع خود و وادار کردن آمریکا به مذاکره با خود را دنبال می کند.

علایی تهدیداتی را که در 50 سال گذشته متوجه ایران بوده اند را از سوی، کشوهای همجوار مثل عراق و در حال حاضر وجود بی دولتی در کشورهای همجوار و ایجاد گروه های تروریستی که تحت کنترل رقبا هستند، رژیم اسرائیل که خواهان روی کار آمدن دولتی در سوریه و لبنان است که متمایل به ایران نباشد دانست.

وی علت این خواسته رژیم صهیونیستی را گسترش حوزه عملیاتی خود تا مرزهای ایران دانست.

علایی همچنین دیگر تهدید ایران را آمریکا دانست که می خواهد به هر طریقی ایران را مدیریت و مهار کند.

وی در خصوص آسیب های حضور نظامی روسیه در سوریه و مداخله نظامی این کشور در سوریه گفت: مداخله نظامی از سوی هر کسی که باشد امنیت زدا است و برای امنیت تمامی کشورها خطرناک است. مثلا داعش ساخته و پرداخته حمله به عراق  است. این گروه ها در ابتدا قابل مدیریت هستند اما بعدا از کنترل خارج می شوند بطوریکه الان داعش دیگر در کنترل کامل آمریکا و عربستان نیست.

علایی سه راهکار مقابله با داعش را تقبیح مداخله نظامی از سوی هر کشوری، مبارزه همه جانبه با تروریسم و احترام به آرای ملت ها با ساز و کارهای عادلانه دانست.

حسین بهشتی پور کارشناس ارشد مسایل روسیه و منطقه اهداف روسیه را با توجه به سیاست های اعلامی و اعمالی روس ها از مداخله نظامی در سوریه حمایت از شریک استراتژیک خود اسد، جلوگیری از روی کار آمدن دولت نزدیک به غرب در سوریه، مقابله با جریان های افراط گرای مذهبی که از قفقاز به سوریه آمده اند، حفظ موقعیت خود در سوریه به ویژه در طرطوس و حضور در حیاط خلوت آمریکا بعد از ورود آمریکا به کی یف که حیات خلوت روسیه بود دانست.

وی فرصت های ناشی از حضور روسیه در سوریه را تقویت موضع اسد به عنوان متحد ایران، تضعیف داعش و دادن دست بالا به اسد در مذاکرات، تضعیف موقعیت ترکیه، عربستان و قطر و فراهم شدن فرصت بیشتر برای ایران جهت نقش آفرینی در حل مسایل سوریه و ایفای نقش دانست.

سپس دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران، روسیه را همواره معمای سیاست خارجی ایران دانسته و گفت: با توجه به تحلیل های تاریخی نسبت به رفتار روسیه و عدم تغییر ژئوپلیتیک و فرهنگ سیاسی روسیه می توان نتیجه گرفت که روسیه هرگز به ایران اعتماد نداشته و همواره معتقد است که ایران تمایل به غرب دارد و همواره نگران رویکرد ایران در منطقه بوده و به همین دلیل روسها خواستار رفتار متوازن ایران در قبال غرب و این کشور بوده اند.

متقی ایران را از نگاه روس ها بر هم زننده بازی در منطقه دانست و گفت: فضای منطقه موجب شده است تا روس ها به تعامل تاکتیکی با ایران بپردازند که در قالب موازنه تهدید معنی دار شده است زیرا ما و روسیه امروز تهدید مشترک داریم.

وی در ادامه افزود: در فضای تاکتیکی اصلا نباید فکر کنیم که ما بازیگر خوب منطقه ای برای روس ها هستیم زیرا روس ها با امریکایی ها و انگلیسی ها و غربی ها راحت تر درباره مسائل منطقه به توافق می رسند.

متقی تصریح کرد: روسیه 3 سال است که در سوریه حضور دارد و کنترل موشک های این کشور را بر عهده دارد تا مبادا نفوذ ایران در سوریه موجب شلیک موشک های این کشور به سمت رژیم اسرائیل شود؛ امری که به هیچ وجه موجب پذیرش امریکا و غرب نخواهد بود.

وی یادآور شد: معتقدم حضور روسیه در سوریه تغییر ساختار قدرت در این کشور را راحت تر خواهد کرد و ایران را منعطف‌تر.

کد N1030534