عراقچی اعلام کرد؛

سند بازطراحی رآکتور اراک فردا منتشر می‌شود/محکم‌کاری کرده‌ایم

سیاسی

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه، با بیان اینکه سند بازطراحی راکتور اراک تا عصر فردا پس از امضای نهایی منتشر می‌شود، گفت: درباره اراک خیلی محکم‌کاری کردیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سیدعباس عراقچی با بیان اینکه سند بازطراحی راکتور اراک تا عصر فردا دوشنبه پس از امضای نهایی منتشر می‌شود. اظهار کرد: مذاکرات درباره این سند به اتمام رسیده و ایران و ۱+۵ درباره آن به توافق رسیده اند و مراحل اداری امضای وزیران خارجه هفت کشور و اتحادیه اروپا طی شده است.

وی گفت:‌ این سند ۸ امضا خواهد داشت به نحوی که وزرای خارجه ایران و ۱+۵ و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را امضا می‌کنند. سند اکنون در حال گردش کار میان پایتخت‌هاست تا آن را امضا کنند. 

عراقچی افزود: طبق خبری که دیروز از خانم اشمید معاون خانم موگرینی دریافت کردم تقریبا همه، جز دو سه کشور آن را امضا کرده‌اند که آن هم در حال انجام است.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که کدام کشورها تاکنون سند بازطراحی رآکتور اراک را امضا نکرده اند، تاکید کرد: اسامی خیلی مهم نیست؛ این کاری صرفا اداری است و باید برود، امضا شود و برگردد و اولویت خاصی ندارد. اینگونه نیست که کشوری مخالف باشد.

وی گفت: طبق اطلاعی که دیشب خانم اشمید به من داد همه امضاها تا عصر فردا جمع آوری و منتشر خواهد شد.

درباره اراک خیلی محکم کاری کردیم

عراقچی افزود: برای اینکه تضمین‌های کافی مدنظر مقام معظم رهبری اتخاذ شود، درباره اراک خیلی محکم کاری کردیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: در ابتدا سندی میان ایران، چین و آمریکا که بیانگر اراده سه کشور برای بازطراحی اراک و انجام تغییرات لازم است تهیه و منتشر شد. سندی رسمی که در آن ۱+۵ اراده قوی خود را برای مدرن‌سازی اراک اعلام کردند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه عملیات بازطراحی این رآکتور از چه زمانی آغاز می شود، خاطرنشان کرد: عملیات بازطراحی راکتور اراک پس از حل موضوع PMD در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

عراقچی افزود: یکی از الزامات مقام معظم رهبری در نامه ایشان این بود که انجام اقدامات عملی در اراک و درآوردن قلب رآکتور باید بعد از بسته شدن موضوع PMD در شورای حکام آغاز شود.

سندی که فردا منتشر می‌شود قطعی خواهد بود

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: این مقدمات درحال انجام است و سندی که فردا منتشر می‌شود قطعی خواهد بود که الزامات سیاسی و حقوقی دارد که میان همه طرف‌ها و مشارکین تقسیم وظیفه کرده و سندی بسیار تعیین کننده‌ است.

عراقچی گفت: در راستای این سند ما بدنبال امضای قراردادهای عملیاتی نیز خواهیم رفت.

وی افزود: همه مقدمات که آماده شود منتظر می‌مانیم تا آژانس هم گزارش نهایی خود را درباره PMD ارائه دهد و شورای حکام هم این موضوع را مختومه اعلام کند و سپس عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اسناد تبادل سوخت تصریح کرد: مقدمات لازم را سازمان انرژی اتمی انجام داده و قراردادهای لازم با طرف خارجی بسته شده است.

قرارداد خرید کیک زرد و فروش اورانیوم غنی شده آماده است

عراقچی افزود: قرارداد خرید کیک زرد و قرارداد فروش اورانیوم غنی شده نیز آماده و مقدمات آن انجام شده و نحوه حمل و نقل و حل و فصل مسائل مالی نیز مشخص شده است؛ البته در بخش خرید ممکن است این کار هر زمان انجام شود، اما فروش و انتقال مواد به طرف خریدار پس از حل و فصل موضوع PMD انجام خواهد شد.

کد N1030386