در پی عملیات هوایی علیه داعش

روسیه بر گفت‌وگوهای مربوط به سوریه تسلط یافته است

سیاسی

بر اساس نوشته یک روزنامه آلمانی، عملیات هوایی روسیه علیه داعش در سوریه به طور قابل توجهی موقعیت این کشور را در گفت‌وگوهای درباره سوریه، چه در مذاکرات وزیران خارجه در وین یا در اجلاس G-20 در آنتالیا تقویت کرده است و مسکو از این ابزار برای غالب بودن استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه دی ولت آلمان پیش‌بینی می‌کند که هم ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه و هم سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور اکنون با اطمینان خاطر بیش‌تری در مذاکرات خود در سوریه عمل خواهند کرد.

این روزنامه افزود: این اعتماد به نفس از موفقیت در عملیات هوایی روسیه علیه داعش به دست خواهد آمد که به طور بنیادی وضعیت را در میدان تغییر داده است. روزنامه دی ولت می‌گوید،‌ حل و فصل بحران سوریه روندی دشوار است اما فرصتی برای روسیه است که نقشی سازنده ایفا کند.

نتیجه گفت‌وگوهای وزیران خارجه در وین اکنون بیان می‌کند که دولت سوریه و مخالفان باید برای استقرار دولت وحدت ملی ظرف شش ماه توافق کنند.

وزیر خارجه روسیه پس از گفت‌وگوهای وین گفت:‌ چنین مذاکراتی شروع شده است و ما تمایل داریم نمایندگان سوری بر سر یک دولت متحد ظرف شش ماه توافق کنند؛ نوعی از دولت وحدت ملی که مشکلات کنونی را مورد توجه قرار دهد.

این طرح انتقالی هم‌چنین پیشنهاد می‌دهد که دولت وحدت ملی قانون اساسی جدیدی را تنظیم خواهد کرد و در 18 ماه در سوریه انتخاباتی آزاد تحت قانون اساسی جدید توسط سازمان ملل برگزار خواهد شد.

این روزنامه آلمانی ادامه داد: با این حال موانعی در برابر این روند وجود دارد؛ نخست این که ترکیبی از نمایندگان مخالف وجود دارد. مخالفان دولت کنونی روسیه از گروه‌های متعدد مختلفی تشکیل شده‌اند. آن‌ها مجبورند تا درباره این که کدام نمایندگان باید در این مذاکرات حضور یابند به توافق برسند. از طرف دیگر، تردیدهایی درباره این که کدام شبه نظامیان باید به عنوان شریکان مذاکره کننده پذیرفته شوند و چه کسانی باید به عنوان تروریست طبقه‌بندی و جدا شوند، ‌وجود دارد.

مساله دیگر این است که در کشوری جنگ زده‌ای که میلیون‌ها نفر از آن فرار کرده‌اند انتخابات چگونه برگزار می‌شود.

هم‌چنین سرنوشت بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه نیز یک مساله مهم باقی می‌ماند.

موضع ایران و روسیه که اصرار دارند بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه نباید استعفا کند و پیشنهاد می‌کنند وی می‌تواند در انتخابات آتی ریاست جمهوری نقش آفرینی کند با مواضع ترکیه و عربستان در تضاد است. عربستان و ترکیه خواستار رفتن اسد هستند ولو این که این اتفاق سریع رخ ندهد.

ایالات متحده نیز می‌خواهد بشار اسد کناره‌گیری کند، ‌با این حال مقامات ایالات متحده می‌گویند می‌تواند در خلال دوره انتقالی در قدرت باقی بماند.

انتهای پیام

کد N1030378