از سکوت غرب در حملات عراق و لبنان تا گزارش لحظه به لحظه از پاریس!

سیاسی

در حالی که جریان رسانه‌ای اصلی آمریکا پوشش لحظه به لحظه از حملات پاریس دارد، رسانه خبری اسپکتکل به دنبال حل این مساله است که چرا بمباران در عراق و لبنان از سوی جامعه آمریکا تقریبا بدون توجه باقی ماند.

در حالی که جریان رسانه‌ای اصلی آمریکا پوشش لحظه به لحظه از حملات پاریس دارد، رسانه خبری اسپکتکل به دنبال حل این مساله است که چرا حملات و بمب‌گذاری‌ها در عراق و لبنان از سوی جامعه آمریکا تقریبا بدون توجه باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رسانه خبری اسپکتکل تاکید دارد که تقریبا در همان روز وقوع حملات پاریس، لبنان نیز با حمله‌ای تروریستی روبه‌رو شد.

خاویر سیمون در مطلبی با عنوان "در پی حملات پاریس، آیا رسانه‌های جریان اصلی تهدید گسترده‌تر داعش را تضعیف می‌کنند؟" می‌نویسد: در پی بمبگذاری انتحاری داعش در جنوب بیروت، جمعه گذشته یک روز عزای عمومی در لبنان اعلام شد؛ حمله‌ای که دست‌کم 43 کشته و 28 زخمی بر جای گذاشت.

در بیانیه‌ای که اخیرا از سوی داعش منتشر شده، این حمله به "سربازان خلافت" نسبت داده شده است. همان روز عراق با دو حمله روبرو شد که این گروه تروریستی باز هم مسوولیت آن را پذیرفت. در یکی از این حملات، یک عامل انتحاری به مراسم یادبودی در بغداد حمله کرد که دست‌کم 21 کشته و 46 زخمی بر جای گذاشت. انفجار یک بمب جاده‌ای هم در پایتخت عراق در همان روز به کشته شدن دست‌کم پنج تن و زخمی شدن 15 تن دیگر منجر شد.

پایگاه خبری اسپکتکل در ادامه بحث می‌کند که این حملات تنها در شمار قربانیان تفاوت دارند و احتمالا 128 کشته پاریس بر شمار قربانیان بیروت و بغداد سایه افکنده است. با این حال سیمون اذعان می‌کند که در مجموع، خاورمیانه در اقدامات تروریستی بیشتر لطمه می‌بیند. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌نویسد: شمار قربانیان در خاورمیانه هم افزایش یافته است. از زمان ظهور گروه تروریستی داعش، حملات در بغداد تقریبا روزانه رخ می‌دهد که شامل بمبگذاری‌های جاده‌ای، انفجارهای انتحاری و ترور می‌شود.

سیمون اشاره می‌کند که ممکن است مشکل همین باشد که غرب به بسیاری از مناطق خاورمیانه به چشم مناطق خطرناک می‌نگرد که خشونت به بخشی از زندگی روزمره آنها تبدیل شده است. سیمون اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند: در آمریکا بسیار ساده است که مطالب خبری مرتبط با بمبگذاری‌ها را از دست بدهید و حملات تروریستی‌ای که در خاورمیانه انجام می‌شوند، چیزی است که هر روز رخ می‌دهد! این حملات زمانی شوکه‌کننده می‌شود که در غرب رخ دهد که محل قدرت‌های جهانی است که درست در نقطه مقابل کشورهای مشکل‌داری قرار دارند که در حال نبرد با نیروهای رادیکالی هستند که قصد براندازی دولت را دارند و داوطلبانه در اقدامات خشونت‌بار وارد می‌شوند تا ثابت کنند که دولت‌هایشان نمی‌توانند از مردم محافظت کنند!

جوی ایوب، وبلاگ‌نویس لبنانی در مطلبی می‌نویسد: من از یک جامعه فرانسوی‌زبان ممتاز لبنان آمده‌ام. این بدان معناست که من همیشه فرانسه را به عنوان خانه دوم خود دیده‌ام. به نظر من کاملا واضح است که برای جهان، مرگ و میر مردم من در بیروت به اندازه مرگ و میر افراد دیگر در پاریس اهمیت ندارد.

یک روزنامه‌نگار استرالیایی می‌گوید که این مساله زمانی آغاز شد که رهبران جهان یکی پس از دیگری بیانیه‌های را درباره پاریس منتشر کردند اما زمانی که به بغداد و بیروت رسیدند، سکوت اختیار کردند. پایگاه خبری مستقل استرالیایی نیوز ماتلیدا می‌نویسد: انفجارهای لبنان با پیام توئیتری مالکوم ترنبول و یا بیانیه باراک اوباما همراه نشد و هیچ وبلاگ زنده‌ای از سوی رسانه‌های غربی و پوشش لحظه به لحظه در کار نبود و حتی هیچ هشتگ توئیتری از سوی استرالیایی‌ها برای همبستگی با مردم لبنان ایجاد نشد.

انتهای پیام

کد N1030066