رییس جمهوری میانمار بر واگذاری آرام قدرت به رهبر اپوزیسیون متعهد شد

رییس جمهوری میانمار امروز (یکشنبه) با اعلام اینکه انتخابات پارلمانی اخیر در کشور که با پیروزی چشمگیر حزب رهبر حزب اپوزیسیون همراه بود در نتیجه اصلاحات دولت است، قول داد تا واگذاری و انتقال قدرت با آرامش صورت گیرد.

رییس جمهوری میانمار امروز (یکشنبه) با اعلام اینکه انتخابات پارلمانی اخیر در کشور که با پیروزی چشمگیر حزب رهبر حزب اپوزیسیون همراه بود در نتیجه اصلاحات دولت است، قول داد تا واگذاری و انتقال قدرت با آرامش صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تین سین، رییس جمهوری میانمار گفت، انتخابات هشتم نوامبر 2015 آزمونی برای تغییرات سیاسی و اقتصادی کشور بود که میانمار را از یک کشور منزوی از زمان حکومت خونتا بیرون کشید.

وی در جمع احزاب سیاسی در یانگون در نخستین حضور در انظار عمومی پس از انتخابات گفت: این انتخابات در نتیجه روند اصلاحات است و همانطور که قول دادیم،‌ توانستیم این انتخابات را به خوبی برگزار کنیم.

رییس جمهوری میانمار ادامه داد: ما این روند رو به جلوی پیشرفت و اصلاحات را به دولت جدید می‌سپاریم. نگران روند گذار سیاسی در کشور نباشید. همانطور که قول دادیم این روند صورت می‌گیرد. این نخستین تلاش کشور برای گذار سیاسی به شکل دموکراسی در چند دهه گذشته محسوب می‌شود.

تین سین در جمع 90 حزب سیاسی در یانگون گفت:‌ این انتخابات وظیفه یک ملت دموکراتیک است. حزب پیروز مسئول انجام و اجرای تمامی مسئولیت‌های دولت قبلی است و سایر احزاب اپوزیسیون نیز باید به ایجاد توازن و تعادل در کشور بپردازند. این، دموکراسی نام دارد.

رییس جمهوری میانمار همچنین به استقبال بین‌المللی از برگزاری آزاد و عادلانه انتخابات پارلمانی در کشور پرداخت.

ناظران می‌گویند این ضرورت دارد که آنگ سان سوچی، رهبر حزب لیگ ملی برای دموکراسی که در این انتخابات با اکثریت آرا پیروز شد، با ارتش میانمار روابط نزدیکی برقرار کند.

رهبر دموکراسی خواه میانمار که به نایپیداو، پایتخت رفته قرار است روز دوشنبه در آخرین نشست پارلمان قبلی شرکت می‌کند.

پیشتر گزارش شد که با شمارش بیش از هشتاد درصد آرا در انتخابات پارلمانی میانمار (برمه) ، پیروزی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ‌سان سوچی با کسب بیش از دو سوم کرسی‌های پارلمانی قطعی شده است و حزب خانم سوچی کرسی‌های لازم را برای انتخاب رییس‌جمهور و تشکیل دولت بعدی به دست آورده‌ است.

به این ترتیب درست پنج سال پس از روزی که خانم سوچی از حبس خانگی آزاد شد، روشن شد که حزب او اکثریت آرا انتخابات را به دست آورده است.

نظام سیاسی میانمار "جمهوری پارلمانی" توصیف شده و رئیس جمهوری میانمار رئیس کشور و هم رئیس دولت است و به طور غیرمستقیم با رای پارلمان به این سمت انتخاب می‌شود. طبق قانون اساسی سال ۲۰۰۸ که توسط نظامیان حاکم بر این کشور تدوین شد، نامزدهای ریاست جمهوری توسط هیاتی متشکل از برگزیدگان نمایندگان ولایات در پارلمان، برگزیدگان نمایندگان شهرها در پارلمان و نظامیان تعیین و برای اخذ رای به پارلمان معرفی می‌شوند. هر یک از این سه گروه یک نماینده معرفی می‌کند و نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورد، به مقام رئیس جمهوری می‌رسد و دولت را تشکیل می‌دهد. دو نامزد بعدی به ترتیب به سمت معاونان اول و دوم رئیس جمهوری انتخاب خواهند شد.

قانون اساسی کنونی انتخاب اشخاصی را که خویشاوندان درجه یک آنان دارای تابعیت خارجی هستند از تصدی سمت ریاست جمهوری منع کرده است. همسر فقید خانم سوچی دارای تابعیت بریتانیایی بود و پسرانش نیز تابعیت همین کشور را دارند. خانم سوچی گفته است که حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به عنوان حزب حاکم، فردی را برای انتخاب به سمت ریاست جمهوری معرفی خواهد کرد و این شخص لزوما تابع سیاست‌های حزبی خواهد بود.

با کسب اکثریت کرسی‌ها در هر دو مجلس، قاعدتا باید انتظار داشت که معاون اول رئیس جمهوری هم با نظر این حزب مشخص شود و معاون دوم احتمالا از افراد مورد نظر ارتش باشد. ارتش میانمار، که طی حدود پنجاه سال گذشته قدرت را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در دست داشته، خود را حافظ ارزش‌های ملی و استقلال و ثبات این کشور قلمداد کرده و بر همین اساس، موقعیت نظارتی را در قانون اساسی سال ۲۰۰۸ گنجانده است. در آن زمان، خانم سوچی در بازداشت خانگی بود و حق مشارکت در امور سیاسی را نداشت.

این اولین انتخابات برمه طی بیست و پنج سال گذشته است که آزاد و منصفانه توصیف شده و نه تنها احزاب داخلی، بلکه ناظران خارجی هم که برای نظارت بر اجرای انتخابات به این کشور دعوت شده بودند، گفتند که نحوه مشارکت نامزدها، روند مبارزات انتخاباتی و سرانجام، رای‌گیری آزاد و در حد قابل قبول، منصفانه بوده است. اگرچه برمه در زمان حکومت نظامیان نیز دارای پارلمان و انتخابات پارلمانی بود، اما تنها افراد و احزابی که مورد تایید حکومت به رهبری ارتش بودند می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند و منتقدان رژیم حق مشارکت در انتخابات را نداشتند.

انتهای پیام

کد N1029747