آلمان احتمالا توطئه تامین تسلیحات برای مهاجمان پاریس را خنثی کرده است

مقامات آلمان اعلام کردند، یک مرد 51 ساله مونته نگرویی را به اتهام تلاش برای تامین تسلیحات و مواد منفجره برای مهاجمان پاریس در بایرن واقع در جنوب آلمان بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از رادیو بایرن، این مرد پنج نوامبر سال جاری میلادی در مرز آلمان با اتریش در حالی که سوار بر یک فولکس واگن بود، متوقف شد. مقامات زیر کاپوت خودروی وی هفت تیری پیدا کردند که سبب شد تا خودرو را به طور کامل بررسی کنند.

آنها در این تلاش از این عملیات قاچاق پیچیده پرده برداری کرده و در این خودرو تسلیحات اتوماتیک، 200 گرم دینامیت، نارنجک دستی و مهمات کشف کردند.

بررسی تلفن همراه این مظنون و سیستم جی پی اس این خودرو نشان داد که قصد این فرد بازداشت شده پاریس بوده است.

پس از بازداشت این مظنون مقامات بایرن به سرعت مقامات فرانسه را از این مساله مطلع ساخته و به آنها هشدار دادند.

این در حالی است که وزارت کشور آلمان نیز این گزارش را تایید کرد.

توماس دومزیر، وزیر کشور آلمان گفت: مقامات هنوز هیچ ارتباطی میان این مرد مونته نگرویی بازداشت شده با مهاجمان حملات پاریس پیدا نکرده‌اند. مقصر این مظنون فرانسه بوده اما هنوز مشخص نیست که آیا به حملات تروریستی پاریس ارتباطی داشته یا خیر.

وی افزود: با بررسی دستگاه جی پی اس خودروی مذکور به آدرسی در پاریس دست یافتیم.

پایگاه خبری "فوکس" نیز گزارش داد: این مظنون بازداشت شده اهل مونته نگرو است و او از صحبت و پاسخگویی به مقامات امتناع کرده و هیچ وکیلی برای دفاع از خودش استخدام نکرده است.

یوآخیم هرمان، وزیر امور داخلی ایالت بایرن آلمان گفت: فردی که چندین قبضه کلاشنیکف، نارنجک دستی و مواد منفجره جابه‌جا می‌کند، می‌تواند عضوی از یک گروه جنایتکار باشد اما دلایلی وجود دارد که گمان می‌کنیم این اقدام به تمایلات تروریستی و یا تامین تسلیحات برای تروریست‌ها مربوط است. وزارتخانه ما با همکاری مقامات فرانسوی در حال تحقیق در این باره است که آیا این رویداد ارتباطی به حملات تروریستی پاریس دارد یا خیر؟

این فاجعه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان را تحت فشار می‌گذارد تا موضعش مبنی بر بازکردن مرزها به روی آوارگان را تغییر دهد.

وی امیدوار است در مذاکرات با رهبران ترکیه در نشست امروز (یکشنبه) گروه 20 در آنتالیا به پیشرفتی در خصوص ریشه کن کردن سیل آوارگان دست یابد.

مرکل همچنین برای تشدید کنترل مرزی آلمان از سوی ائتلاف خود نیز تحت فشار قرار گرفته است.

هورشت زیهوفر، نخست وزیر ایالت بایرن نیز گفت: دلیلی وجود دارد که باور کنیم این مظنون با مهاجمان حملات پاریس در ارتباط است و این پرونده نشان می‌دهد که شفاف سازی در خصوص اینکه چه کسی در کشور ماست و چه کسی از کشور ما سفر می‌کند چقدر مهم است.

وی بار دیگر خواستار تقویت تدابیر امنیتی بیشتر در مرزهای کشورهای اروپایی شد.

انتهای پیام

کد N1029622

خواندنی از سراسر وب