نشست گروه ۲۰ و نقش ترکیه در منطقه

سیاسی

سران 19 کشور (بجز فرانسوا اولاند) در اجلاس جهانی "گروه ۲۰" در ترکیه شرکت می​کنند. پادشاه عربستان با هیات هزار نفره به ترکیه وارد شده تا درباره "دخالت​های ایران در منطقه" با اردوغان صحبت کند. ترکیه چه موضعی اتخاذ خواهد کرد؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز یکشنبه و فردا ۱۵ و ۱۶ نوامبر (۲۴ و ۲۵ آبان) نشست گروه۲۰ در آنتالیای ترکیه با شرکت اوباما و پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه و همچنین سران 17 کشور دیگر برگزار می​شود. ترکیه ریاست دوره​ای گروه ۲۰ را برعهده دارد. پس از حملات تروریستی پاریس فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه سفر خود را به این نشست لغو کرد.

به نوشته روزنامه​های ترکیه تاکنون ۱۱۰ میلیون یورو برای برگزاری نشست آنتالیا هزینه شده است. احمد داوود​اوغلو، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که ۲۵۰۰ خبرنگار برای پوشش خبری این نشست ثبت نام کرده​اند. شهر بندری آنتالیا اکنون تحت شدید​ترین تدابیر امنیتی قرار دارد و برپایی هرگونه تظاهرات در این شهر ممنوع اعلام شده است.

رسانه​های ترکیه همچنین می​نویسند خاورمیانه اکنون به یکی از اولویت​های استراتژیک سیاست خارجی ترکیه تبدیل شده است. دولت جدید این کشور در نظر دارد وزارتخانه جدیدی بنام "وزارت خاورمیانه" تاسیس کند و مسائل مربوط به این منطقه از جمله مشکلات مربوط به امور پناهجویان را نیز از طریق آن پیگیری کند. بیش از دو میلیون پناهجو و آواره جنگی سوری و عراقی به این کشور پناه برده​اند.

آیا ترکیه عربستان را به ایران ترجیح خواهد داد؟

یکی از شرکت​کنندگان منطقه​ای نشست گروه ۲۰ ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی است که شامگاه پنجشنبه ۱۲ نوامبر در راس یک هیات هزار نفره وارد شهر بندری آنتالیا شد. عربستان تلاش می​کند نفوذ منطقه​ای ایران را خنثی و یا حداقل ضعیف کند. کشورهای حاشیه خلیج فارس و برخی دیگر از کشورهای عربی از سیاست​های عربستان پشتیبانی می​کنند اما این کشور نیاز به متحد استراتژیک قوی چون ترکیه دارد.

ترکیه در اختلافات ایران و عربستان در منطقه تاکنون علیه عربستان رسما موضع​گیری نکرده است با این حال انتظار می​رود یکی از مهم‌ترین موضوعات گفت‌وگوهای ملک سلمان و اردوغان "دخالت​های ایران در منطقه" باشد.

به گزارش دویچه‌وله، کارشناسان به رغم موضع​گیری اردوغان تاکید می​کنند که این کشور در حمایت از عربستان سعودی دست به اقدام عملی نزده و یا "پشتیبانی​ تدارکاتی" نکرده است. مولود چاوش​اوغلو، پیش از این در حل بحران یمن حتی پیشنهاد همکاری به ایران داد. او صریحا گفت: «بیشترین تکلیف و نقش بر عهده ترکیه، ایران و عربستان سعودی است.»

نیاز ترکیه به بازارهای منطقه

ترکیه با ایران حدود ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد و ۵۰۰ سال است که در مرزهای طرفین صلح و آرامش حاکم است. ایران حدود ۲۰ درصد از نفت و گاز این کشور را تامین می​کند و با برداشته شدن تحریم‌های بین​المللی در فکر انتقال گاز خود از خاک ترکیه به اروپاست. در عوض ترکیه محصولات خود را از طریق خاک ایران به کشورهای آسیای میانه صادر می​کند. مقامات دو کشور امیدوارند حجم تبادلات تجاری از سطح ۱۵ میلیارد دلار تا ۳۰ میلیارد دلار ارتقا یابد. داووداوغلو، پیش از این حتی اعلام کرد که سطح مبادلات تجاری در سال ۲۰۲۰ به صد میلیارد دلار خواهد رسید.

حال این پرسش مطرح می​شود که آیا ترکیه منافع کلان خود در ایران را به بازار کشورهای خلیج فارس و دلارهای عربستان ترجیح خواهد داد؟

انتهای پیام

کد N1029516