برگزاری نشست بی حاصل دیگری در وین/ اختلافات به قوت خود باقی است

سیاسی

دومین دور مذاکرات برای حل بحران سوریه در حالی در وین به کار خود پایان داد که حامیان گروه های تروریستی سوریه همچنان بر مواضع مداخله جویانه خود در مورد آینده سوریه پافشاری می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، در بیانیه پایانی نشست وین هر چند در مورد تعیین یک جدول زمانی برای انتقال سیاسی با هدف پایان جنگ داخلی سوریه توافق شده است، اما طرفهای شرکت کننده در نشست وین درباره سرنوشت بشار اسد اختلاف دارند و هنوز این مسئله در بین آنها حل نشده است.

در چنین شرایطی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از گفتگوی مستقیم دولت بشار اسد و مخالفان در جلسه بعدی خبر داده و گفته است تشکیل دولت انتقالی از هم اکنون شروع است. برای این منظور قرار است استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه، فهرستی از مخالفان دولت سوریه تهیه کند.

طبق بیانیه پایانی نشست وین که توسط سازمان ملل به نمایندگی از ۱۹ کشور شرکت کننده صادر شده است، مذاکرات میان طرف های درگیر در سوریه با هدف تشکیل یک دولت انتقالی با زمان بندی مشخص برگزار خواهد شد.

بیانیه مذکور همچنین بر برگزاری یک انتخابات آزاد در عرض ۱۸ ماه تاکید دارد. از سوی دیگر دیپلمات ها گر چه درباره برقراری آتش بس توافق کرده اند ولی در این توافق نامی از داعش و دیگر گروههای تروریستی نیامده است.

ظاهراً حامیان هر گروه که مشمول آتش‌بس است مسئول اطمینان از پایبندی آن گروه به آتش‌بس خواهند بود. در این میان سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه کشور اردن را به عنوان ناظر بر شناسایی گروههای تروریستی در سوریه اعلام کرد.

آمریکا و متحدانش می‌گویند جنگ با بودن اسد در قدرت پایان نمی‌پذیرد اما روسیه و ایران تاکید دارند سوری‌ها باید خود درباره رئیس‌جمهورشان تصمیم بگیرند. به گفته لاوروف نباید به علت اختلاف کشورها در مصالح و منافع، به تروریست‌ها اجازه داده شود که منطقه یا کشوری را اشغال کنند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان هم علاوه بر اعلام توافق روی زمان بندی گردش قدرت در سوریه، ابراز امیدواری کرده است که تا اول ژانویه در سوریه آتش‌ بس برقرار شود. دی میستورا نیز تاکید کرده است: اقدامات سیاسی در سوریه باید در سریع‌ترین زمان ممکن برای دستیابی به آتش‌بس آغاز شود.

با این حال هنوز برخی کشورها در مورد سوریه ساز مخالف می زنند. از جمله عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در پایان نشست وین گفت: ریاض از روند سیاسی در سوریه که منجر به برکناری بشار اسد از قدرت شود، حمایت خواهد کرد و در غیر این صورت، به حمایت خود از مخالفان مسلح سوری برای برکناری اسد ادامه خواهد داد.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت که حملات تروریستی روز گذشته در پاریس نشانگر ضرورت همکاری بین‌المللی برای مقابله با تروریسم و داعش است. وی افزود: حملات پاریس باعث نمی‌شود که فرانسه در حضور نظامی خود در سوریه تجدید نظر کند.

کد N1029148