حکیمی پور:

نیروهای دولت نهم و دهم عامل انشقاق اصولگرایان هستند

با نزدیک شدن به ایام انتخاباتی اسفند 94، کم کم آرایش جناح های سیاسی تغییراتی محسوس تر پیدا می کند، به گونه ای که تمایزهایی شاخص در هریک از اردوگاه های سیاسی آشکار و بروز پیدا می کند. از مهم ترین جریان های سیاسی کشور، اصلاح طلبان و اصولگرایان هستند که در چند ماهه اخیر شتاب بیشتری به رفتارهای انتخاباتی خود داده اند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آشنایی با آرایش های سیاسی هر یک از گروه ها و طیف های فعال در عرصه انتخابات از آن رو پر اهمیت است که قابلیت پیش بینی نتایج ولو در سطح حداقلی را برای فعالان این عرصه از سویی ممکن می کند و از سوی دیگر به ایده پردازان و افراد تصمیم ساز این امکان را می دهد که با نگاهی روشن تر افق های لازم و عملیاتی را ترسیم کنند.

در این رابطه رئیس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهران معتقد است که شکل رفتار سیاسی بین دو گروه عمده فعال حال حاضر ایران یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان در ماه های پایانی منتهی به برگزاری انتخابات، بسیار متفاوت و دارای برآیندهای متمایزی شده است.

احمد حکیمی پور با اشاره به واقعیت های بیرونی و تاکید بر اینکه از نگاهی تحلیل به رویدادهای اخیر می نگرد، تصریح می کند: هم اکنون شاهد نوعی انشقاق فزاینده میان اصولگرایان و میل رو به گسترش برای همگرایی بین اصلاح طلبان هستیم.

دبیرکل حزب اراده ملت ایران افزود: اصولگرایان در این روزها با اختلاف نظرهایی مبنایی میان بخش های سنتی همچون جامعه روحانیت مبارز، جامعه مدرسین حوزه علمیه و حزب مؤتلفه اسلامی از یکسو و گروه های تشکیلاتی تر مانند جبهه پیروان خط امام و رهبری و جامعه اسلامی مهندسین وجود دارد.

عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی توضیح داد: البته هر دو گروه فوق الذکر که تقریبا مشترکا در چتر شورای هماهنگی اصولگرایان تجمیع می شوند، با ضلع سوم و گروه های رادیکال تر طیف خود نیز دارای تفاوت دیدگاهی و عملکردی هستند.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در ادامه بیان داشت: شاهد آن هستیم که ضلع سوم اصولگرایی یا همان مجموعه موسوم به جبهه پایداری و تشکل های نزدیک به آن، در حال نزدیکی و پیوند تشکیلاتی هر په بیشتر با نیروهای دولت نهم و دهم هستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب یادآور شد: احتمال همپوشانی سیاسی پایداری ها و نیروهای دولت نهم و دهم بسیار بالاست و در صورت قطعی شدن این موضوع، قطعا جریان جدیدی خارج از گرایش اصولگرایان سنتی یا معتدل وارد فضای رقابت سیاسی و انتخاباتی دهمین دوره مجلس خواهد شد.

حکیمی پور همچنین اشخاصی مانند محسن رضایی (دبیر مجمع تشخصی مصلحت نظام)، علی اکبر ولایتی (مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل)، محمدباقر قالیباف (شهردار تهران) و...را نیز بخش دیگری از چالش اصولگرایان برای رسیدن به اجماع انتخاباتی دانست و افزود: برخی چهره های اصولگرا دارای مشی خاص خود هستند و برخی نیروهای این طیف را نیز گرد خود جمع آورده اند.

رئیس فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر تهران در ادامه بیان داشت: در مقابل، شاهدیم که جریان اصلاح طلب خیلی دارای این قواعد سنتی یا شخص محور نیست و به سبب ارجح دانستن قواعد تشکیلاتی در فعالیت های سیاسی ادوار گذشته تاکنون، توانسته به مرحله خوبی در بحث وحدت تاکتیک و رفتار انتخاباتی برسد.

عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در عین حال متذکر شد: البته نباید فراموش کرد که خارج از این دو جریان متداول سیاسی کشور، گرایش جدیدی نیز رو به گسترش هست و آن اقبال به اعتدال است؛ به گونه ای که ممکن است در اسفند 94 نوعی همسویی عملی میان معتدلین دو جناح یاد شده را شاهد باشیم.

این فعال سیاسی در پایان با اظهار امیدواری به برگزاری انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری واجدان شرایط و تبلور رقابت سالم سیاسی، گفت: این گمان بسیار است که ترکیب نهایی پارلمان دهم جمهوری اسلامی ایران منبعث از گرایش و نگاه اعتدالی باشد و نهایتا نیروهای دارای این منش، تاثیرگذار بر نتایج انتخابات باشند.

جمهوری اسلامی و ملت ایران جزو قربانیان تروریسم هستند

دبیرکل حزب اراده ملت همچنین گفت: جمهوری اسلامی و ملت ایران جزو قربانیان تروریسم هستند و این پدیده را که امنیت بین المللی را در معرض خطر جدی قرار داده محکوم می کنند.

حکیمی پور افزود: در این ارتباط بارها هشدار داده شده که اگر عزم جهانی نباشد و نظام بین الملل به وحدت عمل در این رابطه نرسد این ویروس و آفت دامن کشورهای دیگر را که فکر می کنند در امنیت هستند، می گیرد.

وی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری هشدارهایی داده و همواره برای عزم قوی و اراده جهانی مقابل تروریسم اعلام آمادگی کرده اند.

حکیمی پور افزود: در طول سال های گذشته از بابت تروریسم آسیب های جدی دیده ایم و در فرهنگ ایرانی و شیعه ترور و تروریسم عمل ناجوانمردانه و محکوم شده بوده و به لحاظ تاریخی روح فرهنگ ایرانی و شیعه متنفر از تروریسم است.

وی گفت: این تنفر به لحاظ دینی، مذهبی و تاریخی است و امید می رود در این رابطه عزم بین المللی شکل گیرد که جمهوری اسلامی ایران برای ریشه کن کردن تروریسم که بشریت را تهدید می کند در کنار این عزم جهانی خواهد بود.

این فعال سیاسی افزود: وقت آن رسیده که کشورها از شعار و صحبت بیرون آمده، راهکار عملی پیدا کرده، توان خود را گذاشته و مسایل را ریشه یابی و حل کنند.

حکیمی پور اظهار کرد: ایران در این رابطه پیشتاز بوده و در عمل از هر کمکی که توانسته در کنار نظام بین الملل دریغ نکرده است.

به دنبال حوادث تروریستی در بغداد و بیروت در دو روز گذشته، پاریس نیز در جمع شب شاهد چندین حادثه تروریستی بود.

بر پایه آخرین گزارش رسانه های فرانسوی، در حملات دیشب دست کم 128 تن کشته و 200 تن مجروح شده اند که حال 99 تن از مجروحان به شدت وخیم گزارش شده است.

انتهای پیام

کد N1029113