بیانیه پایانی نشست وین منتشر شد

نشست وین حل بحران سوریه

شرکت کنندگان در نشست وین موسوم به گروه بین المللی حمایت سوریه در پایان این نشست بیانیه ای با عنوان آتش بس، فرایند سیاسی موازی منتشر کردند.

واحد مرکزی خبر نوشت: شرکت کنندگان در نشست وین موسوم به گروه بین المللی حمایت سوریه در پایان این نشست بیانیه ای با عنوان آتش بس، فرایند سیاسی موازی منتشر کردند.

شرکت کنندگان در نشست وین موسوم به گروه بین المللی حمایت سوریه در پایان این نشست بیانیه ای با عنوان آتش بس، فرایند سیاسی موازی منتشر کردند.

شرکت کنندگان در این نشست به اجماع بر حس فوریت لزوم پایان دادن به درد و رنج مردم سوریه، ویرانی این کشور، بی ثبات کردن منطقه و در نتیجه افزایش جذب تروریست ها به منطقه تاکید کردند. نمایندگان 17 کشور مشارکت کننده به اضافه اتحادیه اروپا و آمریکا و اتحادیه عرب، توافق کردند که بر اساس جدول زمانی تعیین شده و طی شش ماه حکومت انتقالی تشکیل شده و و با وجود اختلافات درباره سرنوشت "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، انتخابات طی 18 ماه آینده برگزار شود.

همچنین "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست وین درباره سوریه اعلام کرد که گفت‌وگوهای وین درباره سوریه به جمع بندی رسیده و روند آغاز شده و اتحادیه اروپا نقش خود در حمایت از سازمان ملل در اجرای تصمیمات اتخاذ شده را ایفا خواهد کرد و نشست بعدی در پاریس برگزار خواهد شد.

دیپلمات های شرکت کننده در اجلاس وین همچنین اعلام کردند: به منظور بازنگری در پیشرفت برقراری آتش بس در سوریه و شروع فرآیند سیاسی(یک ماه دیگر) در این کشور بار دیگر گردهم خواهند آمد.

در بیانیه رسمی اجلاس بین المللی وین در مورد سوریه آمده است که دیپلمات های جهان که در تلاش برای پایان جنگ سوریه هستند برای بازنگری پیشرفت به سمت برقراری یک آتش بس و شروع یک فرآیند سیاسی(تقریبا یک ماه دیگر) مجددا تشکیل جلسه خواهند داد.

هفده کشور از جمله اعضای اتحادیه اروپا ، امریکا، و اتحادیه عرب که در وین گردهم آمده اند بر سر تنظیم یک زمانبندی برای یک گذار سیاسی در سوریه ظرف شش ماه و برگزاری انتخابات ظرف 18 ماه به توافق رسیده ولی هنوز تصمیمی در مورد سرنوشت بشار اسد رییس جمهوری سوریه اتخاذ نشده است.


کد N1029079