گروه جدایی‌طلب طالبان: معاون رهبر گروه زنده است

سخنگوی شاخه جدایی‌طلب طالبان امروز (شنبه) گزارش‌ها در رابطه با کشته شدن یکی از مقام‌های ارشد این گروه در نبرد با شبه‌نظامیان رقیب را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «منان نیازی» سخنگوی شاخه جدایی‌طلب طالبان گفته است که «ملا منصور دادالله» به شدت زخمی شده، اما زنده است. وی به جزئیات دیگری اشاره نکرد و تنها گفت که اطلاعاتش بر پایه‌ گزارش‌هایی از میدان نبرد منطقه «خاک افغان» در ولایت زابل در جنوب افغانستان به دست آمده است؛ جایی که گروه‌های رقیب طالبان بیش از یک هفته است درگیر هستند.

مقام‌های زابل می‌گویند که دادالله در جریان حمله چهارشنبه گذشته کشته شده و احتمالا این اقدام توسط یک محافظ وی انجام شده است. دادالله، معاون رهبر یک جناح مخالف طالبان است که در اول نوامبر شکل گرفت و پس از رای‌گیری «ملا محمد رسول» را به عنوان رهبر خود انتخاب کرد. هنوز مشخص نیست که میزان حمایت‌ها از این گروه تا چه حد است. این اولین بار است که اختلاف شبه‌نظامیان طالبان به صورت علنی مطرح می‌شود.

این شاخه جدایی‌طلب مخالف «ملا اختر منصور» است که در ماه اوت و پس از اعلام مرگ ملا عمر، رهبر طالبان به ریاست این گروه رسید. گفته می‌شود که میزان حمایت‌ها از منصور در میان رهبران طالبان مستقر در پاکستان بالاست و وی در حمله گسترده ماه سپتامبر به قندوز افغانستان نقش اساسی‌ای داشته است.

انتهای پیام

کد N1028801