واکنش جهان عرب به جمعه مرگبار فرانسه

سیاسی

حملات تروریستی در شهر پاریس واکنش های بسیاری را در سطح جهان عرب به ویژه در میان کشورهایی که خود حامی اصلی گروه های تروریستی در منطقه بوده اند در پی داشته است.

گروه بین الملل: سمیه خمارباقی: پاریس پایتخت فرانسه شب گذشته یکی از خونین ترین شب های تاریخ خود را گذراند به طوری که ۶ حمله تروریستی در این کشور دستکم ۱۶۰ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی بر جا گذاشت.

افراد مسلح و بمب گذاران به رستوران ها، یک سالن کنسرت و یک استادیوم ورزشی در پاریس حمله کردند. افراد مسلح حدود ۱۰۰ نفر را که در کنسرتی در سالن موسیقی باتاکلان شرکت کرده بودند قتل عام کردند. کماندوهای ضد تروریستی فرانسه به محل حادثه اعزام شدند و توانستند افراد مسلح را بکشند و ده ها نفر را که از این حادثه دچار شوک شده بودند نجات دهند.

از دیگر حوادث تروریستی در پاریس، دو انفجار بمب در خارج استادیوم ملی بود که اولاند و وزیر خارجه آلمان در آن در حال تماشای یک بازی دوستانه بودند.

برخی از رسانه‌های غربی به نقل از شاهدان عینی می‌گویند که یکی از شلیک‌کنندگان فریاد سر داده: «این برای سوریه است»! آن‌ها بدون نقاب، آرام و بسیار مصمم سلاح‌های خود را چند بار پر کرده و به‌صورت تصادفی به گروگان‌ها شلیک می‌کردند.

دادستان پاریس اعلام کرده که در این شب ۵ عملیات تروریستی را خنثی کرده‌اند. برای نخستین بار پس از ۱۹۴۴ در فرانسه «حکومت نظامی و منع رفت و آمد» اعلام و تمام پروازها در این کشور لغو شد. رئیس‌جمهور فرانسه که از مهلکه انفجار در ورزشگاه با تدابیر شدید امنیتی خارج شده بود، برای نخستین بار در سراسر این کشور اعلام وضعیت اضطراری کرد و مرزهای پاریس را برای جلوگیری از فرار تروریست‌ها، بست.

داعش در این شب چندین بار بر روی صفحه توییتر خود توییت گذاشت: «پاریس در آتش»، «پاریس شهر اشباح» و در نهایت نوشت: «بعد از پاريس نوبت روسيه است. روس‌ها نيز آماده به راه افتادن جوی خون باشند!» برخی از رسانه‌ها می‌گویند: داعش در وب‌سایت خود مسئولیت رسمی حمله به پاریس را بر عهده گرفته و اعلام کرده: «این ۱۱ سپتامبر فرانسه است!»

حملات تروریستی فرانسه با موجی از واکنش ها در میان شخصیت های سیاسی جهان عرب و کشورهای عربی مواجه شد کشورهایی که خود حامی اصلی گروه های تروریستی در سوریه طی سال های اخیر بوده اند.

اتحادیه عرب

پایگاه خبری بوابه الاهرام در این رابطه به نقل از «نبیل العربی» دبیر کل اتحادیه عرب نوشت: حملات تروریستی فرانسه، انسان را در هر مکانی هدف قرار داده است و عاملان این جنایت باید قصاص شوند. وی افزود: اتحادیه عرب به شدت این جنایت وحشیانه که غیر نظامیان بیگناه را در برخ اماکن عمومی هدف قرار داده بود به شدت محکوم می کند.

العربی خاطرنشان کرد: چنین جنایتی اقتضا می کند که جامعه جهانی برای رهایی جهان از چنین جنایات ضد بشری با تمامی ابزارهای قانونی به پا خیزد.

الازهر

المیادین نیز گزارش داد که شیخ الازهر در بیانیه ای حملات تروریستی پاریس را محکوم کرد.

اردن

«عبدالله دوم» پادشاه اردن نیز ضمن محکوم کردن حملات تروریست ها در فرانسه با خانواده های قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

شورای همکاری خلیج فارس

النشره نیز گزارش داد: «عبداللطیف بن راشد الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه ای انفجارهای تروریستی در ضاحیه بیروت و فرانسه را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: این جنایت شنیع با تمامی ارزش ها و اصول دینی، اخلاقی و انسانی منافات دارد.

عمان

وزارت امور خارجه عمان نیز در بیانیه ای ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حملات تروریستی در فرانسه و تسلیت به دولت و ملت این کشور، مخالفت قاطع خود را با تمامی اقدامات وحشیانه و غیر اخلاقی و منافی فطرت و تمدن و ادیان آسمانی اعلام کرد.

بحرین

وزارت خارجه بحرین نیز همبستگی خود را فرانسه اعلام کرد.

عربستان

«عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در تلاش برای نشان دادن چهره انسان دوستانه از ریاض اعلام کرد: عربستان سعودی، حملات تروریستی پاریس را نقض آشکار تمامی ادیان می داند. وی که کشورش از اصلی ترین حامیان گروه های تروریستی و تکفیری در جهان محسوب می شود در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر این مسئله مدعی شد: ریاض تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از طریق همکاری با شرکای بین المللی خود، تروریسمی که تمامی ادیان و قوانین بین المللی آن را نهی می کنند را از بین ببرد.

سوریه

«بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه با محکوم کردن انفجارهای پاریس یادآور شد حملات تروریستی پاریس به آنچه مردم کشورش طی سال های بحران تجربه کرده اند، شباهت دارد.

عراق

حیدر العبادی نخست وزیر عراق امروز در بیانیه ای اظهار داشت: حملات تروریستی پاریس بیانگر این است که مبارزه با تروریسم نیازمند تلاش های بین المللی برای نابودی این پدیده در تمامی کشورها است. در این بیانیه آمده است: ما حملات تروریستی پاریس را محکوم می کنیم، تروریسمی که عراق سال ها از آن رنج برده است و با آن مبارزه می کند بار دیگر ثابت کرد که تروریسم پدیده ای جهانی است که همه را هدف قرار می دهد. ما در خط مقدم مبارزه با آن قرار داریم و برای رهایی جهان از این پدیده تلاش می کنیم.

کد N1028644