تونس، حمایت آمریکا در کنترل مرزهایش با لیبی را خواستار شد

تونس

وزیر خارجه تونس در دیدار با همتای آمریکایی خود، حمایت واشنگتن از کشورش در کنترل مرزهای مشترک با لیبی و ممانعت از ورود تکفیری‌ها به تونس را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، طیب البکوش، وزیر خارجه تونس در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با جان کری، وزیر خارجه آمریکا که به این کشور سفر کرده بود، گفت: مقامات نظامی آمریکایی و تونسی طی روزهای آتی در راستای آغاز همکاری‌های دوجانبه برای کنترل مرزها نشستی مشترک برگزار خواهند کرد.

البکوش افزود: ما با‌ آمریکا در مورد لزوم دستیابی فوری به راه‌حلی سیاسی و مسالمت‌آمیز در لیبی اتفاق‌نظر داریم. چراکه اوضاع لیبی باعث نگرانی شدید تونس است.

طبق اعلام وزارت کشور تونس، عامل حمله خونبار 18 مارس گذشته به موزه "باردو" در شهر تونس و نیز حمله تروریستی 26 ژوئن گذشته به هتلی در شهر توریستی "سوسه" در پایگاه‌هایی در لیبی آموزش دیده بودند.

در این دو حمله تروریستی که گروه تروریستی داعش مسوولیت آن را برعهده گرفت 59 گردشگر خارجی کشته شدند و ضربه بزرگی به صنعت گردشگری تونس که یکی از ستون‌های مهم اقتصاد این کشور است، وارد شد.

البکوش و کری ناظر افتتاح دومین نشست گفت‌وگوهای استراتژیک تونس- آمریکا هستند. این نشست در سه گروه به موضوعات امنیت، اقتصاد و مشارکت سیاسی می‌پردازد.

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش از زمان سرنگونی دولت زین‌العابدین بن علی، رئیس‌جمهور تونس در ابتدای سال 2011 بیش از 7000 میلیون دلار به تونس کمک کرده که 250 میلیون دلار آن کمک‌های امنیتی بوده است و همچنین یک گروه امنیتی آمریکایی طی روزهای آتی برای بررسی همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه اطلاعاتی به تونس سفر خواهد کرد.

ناجم الغرسلی، وزیر کشور تونس روز پنجشنبه به یک مسوول آمریکایی مجوز آغاز ساخت و راه‌اندازی آکادمی برای تشکیل نیروی پلیس با حمایت 50 میلیون دلاری آمریکا را صادر کرد.

در جریان سفر باجی قائد السبسی، رئیس‌جمهور تونس به آمریکا در ماه مه گذشته آمریکا تونس را "همپیمان اصلی و غیرعضو خود در ناتو" خواند و این وضعیت به تونس امکان آغاز همکاری‌های نظامی بیشتر آمریکا را داد.

انتهای پیام

کد N1028461