جنگ در قلب پاریس

واحد مرکزی خبر نوشت: مطبوعات فرانسه امروز حملات همزمان شب گذشته در پاریس را «جنگ» توصیف کردند و مقابله با آن را خواستار شدند.

«جنگ در قلب پاریس» عنوان اول روزنامه محافظه‌کار لو فیگارو است. «این بار، این جنگ است» تیتری است که لوپاریزین انتخاب کرده است.

لوران جافرَن مدیر روزنامه چپگرای لیبراسیون نوشته است: «وحشی‌گری تروریستی مرحله‌ای تاریخی را پشت سر گذاشت».
وی می افزاید: «غیرممکن است که این حوادث خونبار را با نبرد‌هایی که در خاورمیانه در جریان است، بی ارتباط بدانیم. فرانسه در این نبردها نقش خود را ایفا می کند. فرانسه بی آنکه کوچک‌ترین تردیدی به خود راه دهد، باید به عمل خود ادامه دهد».

روزنامه منطقه‌ای «لا شرانت لیبر» نیز نوشته است: «قربانیان حملات جمعه شب گواه هولناک و غیرقابل تحمل جنگی جهانی هستند که فرانسه بر خلاف میلش به یکی از میادین اصلی نبرد در آن تبدیل شده است».

روزنامه «اِست رپولیکن» نیز می نویسد: «تهدید تروریستی از این پس در خاک فرانسه ریشه دوانده است. این تهدید تروریستی در واقع ما را در حالت جنگی دائمی قرار داده است».

روزنامه ورزشی «لِکیپ» در زمینه سیاه خود کلمه «نفرت» را تیتر زده است.
مهاجمان دیشب همچنین ورزشگاه «اِستَد دو فرانس»  را که بازی دوستانه آلمان و فرانسه در آن در حال برگزاری بود، هدف قرار دادند.
روزنامه لو پاریزین در مقاله خود آورده است: «به نام شهدای واقعی دیروز، قربانیان بیگناه و به نام جمهوری، فرانسه متحد باقی خواهد ماند و مقابله خواهد کرد».
روزنامه «رپوبلیک دِ پیرنه» نیز نوشته است: «ما شارلی بودیم، ما پاریس هستیم».
اشاره این روزنامه شعار اعلام همبستگی با مجله شارلی ابدو در پی حملات تروریستی سال گذشته به دفتر این مجله بود.

52310

کد N1028454