دستور نخست‌وزیر کانادا به برگزاری مناقصه جدید برای جایگزینی ناوگان جنگنده‌های این کشور

نخست‌وزیر کانادا براساس حکمی دستور به ازسرگیری برگزاری مناقصه برای جایگزینی ناوگان فرسوده شده جنگنده‌های ارتش این کشور را داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب لیبرال متعلق به جاستین ترودو، نخست‌وزیر جدید کانادا در زمان کمپین انتخاباتی وعده داده بود طرح خرید چند میلیارد دلاری جنگنده‌های اف-35 از شرکت لاکهید مارتین آمریکا را به منظور جایگزینی ناوگان جنگنده‌های کهنه CF-18 در نیروی هوایی این کشور لغو کند.

نخست‌وزیر کانادا در حکمی به وزیر دفاع این کشور به منظور تشریح اهداف و انتظاراتش از وی خواست تا با وزیر خدمات عمومی و تامین کانادا همکاری کرده و یک رقابت شفاف و باز را برای جایگزینی جنگنده‌های CF-18 در ارتش این کشور آغاز کند و بر گزینه‌هایی تمرکز کند که بر نیازهای دفاعی کانادا منطبق باشد.

این دومین‌بار در سه سال اخیر است که این پروژه به عنوان بزرگترین پروژه تامین نظامی تاریخ کانادا از سر گرفته می‌شود.

کانادا در سال 1997 به جمع آمریکا و هم‌پیمانانش پیوست تا جنگنده رادارگریز پیشرفته اف-35 را توسعه دهد.

این کشور چندی بعد اعلام کرد که 65 فروند از این جنگنده‌ها را به ارزش 33.6 میلیارد دلار آمریکا برای خود خریداری کند. با این حال پس از طرح انتقادات شدید نسبت به هزینه‌های این طرح و فقدان شفافیت در رقابت در فرآیند تامین این جنگنده‌ها دولت محافظه‌کار قبلی کانادا اعلام کرد که در سال 2012 جست‌وجو برای یک جنگنده جدید را افزایش می‌دهد. از جمله مدل‌های مطرح شده برای این رقابت جنگنده‌های یورو فایتر تایفون، جنگنده‌های رافائل فرانسه و جنگنده‌های سوپر هورنت بویینگ هستند.

با این حال بازگشایی مجدد این مناقصه کانادا را از پایبندی به جنگنده‌های اف-35 منع نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N1028430