کمالوندی در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد،

مذاکره با روسیه برای تولید ایزوتوپ پایدار/تحویل دائمی نیروگاه بوشهر به ایران

نيروگاه بوشهر,فردو

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مذاکره‌ ایران و روسیه درباره چگونگی تولید ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو گفت: قرار است دو آبشار در سایت فردو طبق برجام به ماشین‌هایی با قابلیت تولید ایزوتوپ‌های پایدار تبدیل شود و بحث‌ها در این رابطه با طرف روسی ادامه دارد.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به سفر هیات روسی به تهران در هفته گذشته گفت: این سفر دو روزه درباره دو موضوع همکاری دو کشور در زمینه چگونگی اجرای برجام و نیز نیروگاهی انجام شد.

بنا بر این گزارش، نیکلای اسپاسکی معاون رئیس روس اتم و الکسی وراپونتوف، نایب رئیس سرویس نظارت هسته‌ای و فنی محیطی روسیه در روزهای 20 و 21 آبان (11 و 12 نوامبر) برای برگزاری نشست با مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران و گفت‌وگو درباره مسائل هسته‌ای به ایران سفر کردند.

وی ادامه داد: ما با روس‌ها طبق برجام برای تبدیل دو آبشار سانتریفیوژ در سایت فردو به آبشارهایی که بتوانند ایزوتوپ پایدار تولید کنند مذاکره داشتیم و در این سفر نیز در این باره تبادل نظر شد. روسیه یکی از مهم‌ترین کشورهای تامین‌کننده ایزوتوپ پایدار در دنیاست که در این رابطه در چارچوب برجام بحث‌ها ادامه دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که نیکلای اسپاسکی معاون رئیس روس اتم در این سفر دو روزه با علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی نیز دیدار کرد.

کمالوندی هم‌چنین در رابطه با مذاکرات میان ایران و روسیه بر سر نیروگاه‌های جدید اظهار کرد: قراردادها برای ساخت دو نیروگاه جدید توسط روس‌ها امضا شده است و تقریبا بحث‌های فنی اتمام یافته و برخی مباحث تجاری در حال نهایی شدن است. امیدواریم طی ماه‌های آینده تا قبل از پایان سال جاری شاهد کلنگ‌زنی نیروگاه‌های جدید و شروع ساخت و طراحی آنها باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه از تحویل دائمی نیروگاه بوشهر به اپراتور ایرانی تا قبل از پایان سال جاری خبر داد و گفت: ابتدا نیروگاه بوشهر توسط اپراتور روس راه‌اندازی و اداره شد و الان دو سال است که کار به اپراتور ایرانی محول شده و روسیه بر کار نظارت دارد و قرار است در چند ماه آینده به طور کامل اداره نیروگاه بوشهر به اپراتور ایرانی محول شود که مرحله بسیار مهمی است.

انتهای پیام

کد N1028292