رابرت فورد: کنفرانس وین هرگز جنگ سوریه را متوقف نخواهد کرد

سوريه,آمريكا,مخالفان سوري

سفیر سابق آمریکا در سوریه تاکید کرد که مذاکرات وین تنها مبتنی بر "استراتژی امید" است و هرگز به یک موفقیت عملی یا توقف جنگ در سوریه نخواهد انجامید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری العربیه، رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه در همایشی سالانه درباره خاورمیانه گفت: مواضع طرف‌های مرتبط با بحران سوریه از سال 2011 تغییر نکرده است. روسیه موضع خود را تغییر نداده و همچنان بر ابقای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در قدرت پافشاری می‌کند. مذاکرات وین هرگز هیچ موفقیتی را رقم نخواهد زد و به پایان جنگ سوریه نخواهد انجامید. این مذاکرات تنها بر "استراتژی امید" مبتنی است. راه حل قریب الوقوعی وجود ندارد.

وی از طرح برگزاری انتخابات آزاد و دموکرات در کشوری که تعداد آوارگان و پناهجویان آن به 12 میلیون تن می رسد، انتقاد کرد.

سفیر سابق آمریکا در سوریه گفت: موضع ایران در حمایت از نظام سوریه همچنان ثابت است و حتی بر حمایت خود افزوده است. اگر روسیه و ایران همچنان به مواضع خود پایبند باشند روند سیاسی امکان ندارد موفقیتی را رقم بزند چراکه نیاز به امتیازدهی دارد اما به عقیده من این دو کشور نمی‌خواهند هیچ امتیازی بدهند.

فورد گفت: بدون مشارکت گروه‌های مسلحی که در "منطقه خاکستری" قرار دارند تحقق آتش بس ممکن نیست؛ گروه‌هایی که از نظر ایدئولوژی با غرب توافق ندارند اما جزو داعش یا جبهه النصره هم نیستند.

وی اظهارات عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه باید سمت خود را یا با فشار سیاسی یا نظامی ترک کند، یادآور شد و گفت: گروه‌های درگیر از جمله حزب الله و ایران که از نظام سوریه حمایت می‌کنند از جنگ خسته نشده‌اند. این گروه‌ها زمانی که خسته شوند آماده امتیازدهی هستند و در حال حاضر اوضاع سوریه اینگونه نیست در نتیجه احتمالا جنگ سال‌ها به طول بینجامد.

انتهای پیام

کد N1028215