تظاهرات علیه حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه؛

تسلط مخالفان سوری تحت حمایت آمریکا بر منطقه "الهول" در حسکه

«نیروهای دموکراتیک سوریه» از گروه‌های مخالف این کشور که مورد حمایت آمریکا هستند، اعلام کردند که شهرک استراتژیک "الهول" در شمال شرق سوریه را تحت تصرف خود درآورده‌اند. در حالی که صدها تن از کردهای سوریه در شهر قامشلی در شمال شرق این کشور علیه سیاست‌ها و اقدامات حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در مناطق تحت کنترل آن تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت ارم نیوز، ریدور خلیل، سخنگوی نیروهای کرد که در ائتلاف مخالفان سوری که اخیراً با حمایت آمریکا تشکیل شد، حضور دارد، اعلام کرد که نیروهای این ائتلاف روز جمعه منطقه الهول از توابع استان حسکه در نزدیکی مرزهای عراق را تحت کنترل خود درآوردند و نیروهای داعش مجبور به فرار از این منطقه شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه دربرگیرنده افراد مسلح کرد و عرب است که از سوری آمریکا حمایت می‌شوند. این گروه از 12 اکتبر عملیات خود را آغاز کرد.

طلال علی سلو، یکی از رهبران این گروه گفت: ما روز جمعه به طور کامل شهرک الهول را به دست گرفتیم و اکنون اجساد ده‌ها عضو داعش در خیابان‌ها افتاده‌اند. این شهرک خط مقدم دفاع داعش بود از اینجا از عراق حمایت کامل می‌شد.

سلو افزود:‌ این پیروزی استراتژیک است.

از سوی دیگر، این تظاهرات بنا به فراخوان شورای ملی کرد (متشکل از چند حزب کرد در سوریه) با شعار «نه به تکروی در تصمیم‌های سرنوشت‌ساز برای مردم کرد» برگزار شد.

تظاهرکنندگان پلاکاردهایی را در دست گرفتند که روی آنها عباراتی چون «نه به غارت قوت مردم» نوشته شده بود. آنها همچنین شعارهایی را در اعتراض به سربازگیری اجباری و بازداشت‌های بی‌حساب و کتاب و مالیات‌هایی که حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه علیه شهروندان اعمال می‌کنند، سردادند.

منابع محلی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی اعلام کردند: افراد مسلح این حزب خیابان‌هایی را که به میدان منیرحبیب در مرکز قامشلی منتهی می‌شود، بستند و حامیان خود را در آن جمع کردند.

ظرف پنج روز قبل دو تظاهرات با حضور صدها تن بنا به دعوت شورای ملی کرد در شهر مالکیه و منطقه معبده در محکوم کردن اقدامات حزب اتحاد دموکراتیک سوریه «PYD» برگزار شده بود و فعالان در همان روز فایل‌های ویدیویی و عکس‌هایی را در پایگاه‌های اجتماعی منتشر کردند که در آنها سرکوب تظاهرکنندگان مخالف با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه از سوی نیروهای آسایش، دستگاه امنیتی این حزب نشان داده شد.

پیشتر حزب اتحاد دموکراتیک سوریه در آغاز سال تحصیلی جدید این تصمیم را اتخاذ کرد که آموزش زبان کردی در مناطق تحت تصرف این حزب در شمال سوریه (حسکه، عفرین و کوبانی) برای دانشجویان کرد صورت بگیرد که این مساله واکنش‌های برخی از خانواده‌های کرد را به دنبال داشت که مجبور شدند فرزندانشان را به مدارسی در مدارس عربی و یا مدارس سریانی ببرند.

شورای ملی کرد از 12 حزب کرد سوریه تشکیل می‌شود و با حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه و تکروی‌های آن مخالف است.

انتهای پیام

کد N1028213