طرح جدید تونی بلر برای پیش‌برد روند صلح خاورمیانه

بيت‌المقدس,فلسطين

نخست وزیر سابق انگلیس می‌گوید طرح جدیدی را برای دستیابی به توافق صلح میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی در شهر قدس به جریان انداخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، تونی بلر، نخست وزیر سابق انگلیس که پیش از این فرستاده کمیته چهارجانبه صلح در خاورمیانه بود، اعلام کرد که در حال حاضر به عنوان یک شهروند عادی در راستای دستیابی به سازش از راه مذاکرات تلاش می‌کند.

بلر افزود: کاری که من در قدس و کل منطقه انجام می‌دهم اقداماتی در قالب این طرح برای تشویق کشورهای خاورمیانه جهته تلاش برای آغاز روند صلح در چارچوب طرح صلح عربی، ایجاد تغییری بزرگ در غزه و کرانه باختری و نیز ایجاد وحدت در میان فلسطینی‌ها بر اساس صلح است.

نخست وزیر سابق انگلیس گفت که نقش جدیدش به وی آزادی بیشتری برای مذاکرات مستقیم با همه طرف‌ها فراهم می‌کند.

رسانه‌های داخلی اسرائیل در هفته‌های اخیر از دیدار بلر با رهبرای جنبش حماس خبر دادند اما بلر این خبر را علنا تایید نکرد و گفت: هیچ نظری در این خصوص ندارم جز اینکه از زمانی که از کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه بیرون آمده‌ام، گفتگوهای مستقیم با مردم آسان‌تر بوده‌ است.

وی افزود: اکنون آمادگی مردم برای گفتگوی مستقیم از قبلا که نماینده کمیته چهارجانبه بودم، بیشتر است.

کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه که شامل اتحادیه اروپا، روسیه، سازمان ملل و آمریکاست، در راستای فراهم کردن بستر تشکیل کشور مستقل فلسطین، بلر را به عنوان نماینده خود و مسئولیت حمایت از اقتصاد و نهادهای دولتی فلسطین تعیین کرد اما بلر در طول هشت سال فعالیت خود در این سمت در دستیابی به اهداف تعیین شده شکست خورد و مذاکرات میان دو طرف فلسطین و اسرائیل از آوریل 2014 متوقف شد.

انتهای پیام

کد N1028167