واکنش‌های منطقه‌ای به حملات تروریستی در پاریس

تسنیم نوشت: حملات و انفجارهای تروریستی جمعه شب در پاریس که دست‌کم 350 زخمی و کشته برجای گذاشته است، با واکنش برخی کشورهای عربی منطقه نیز همراه شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عصر جمعه چندین و حملات و انفجارهای تروریستی، پاریس را هدف قرار داد که در جریان آنها دست‌کم 150 تن کشته و بیش از 200 تن دیگر مجروح شدند.

خشونت‌های پاریس که گروه تروریستی داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفته است، موجی از واکنش‌ها و محکومیت‌های منطقه‌ای را نیز به دنبال داشته است.

ترکیه

ترکیه در بیانیه‌ای اقدامات تروریستی پاریس را محکوم و با بازماندگان قربانیان حوادث خشونت‌بار پاریس ابراز همدردی کرد.

«احمد داود اوغلو» نخست‌وزیر ترکیه با بیان اینکه «حوادث تروریستی در 7 منطقه در پاریس کشتار بشریت است»، عنوان کرد ترکیه این‌گونه اقدامات ضدبشری را به شدت محکوم می‌کند.

اوغلو اظهار داشت: «اینگونه اقدامات نه‌تنها مردم فرانسه بلکه دموکراسی و ارزش‌های جهانی را هدف قرار داده است.»

عربستان سعودی

وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای انفجارها و حملات پاریس را به شدت محکوم کرده است.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است «دولت و ملت عربستان به دولت و ملت فرانسه و خانواده‌های قربانیان این حملات تروریستی تسلیت می‌گویند. ریاض به همکاری با جامعه جهانی و افزایش تلاش‌ها برای ریشه‌کن کردن این آفت خطرناک که امنیت و ثبات جهانی را هدف قرار داده است، تأکید می‌کند.»

امارات

«شیخ خلیفه بن زاید آل‌نهیان» رئیس دولت امارات، «شیخ محمد بن راشد آل‌مکتوم» معاون وی و «شیخ محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی در پیام‌های جداگانه‌های حملات تروریستی در پاریس را محکوم کردند.

رئیس دولت امارات در پیامی به «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد کشورش اینگونه اقدامات تروریستی را قویا محکوم و با دولت و ملت فرانسه و با خانواده‌های قربانیان این حوادث ابراز همدردی می‌کند.

مصر

ریاست‌جمهوری مصر نیز در بیانیه‌ای «حوادث تروریستی» در پاریس را محکوم کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط»، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر سفیر این کشور در پاریس را مکلف کرد که پیام تسلیت و همدردی مصر با فرانسه و تأکید آن به همکاری با جامعه جهانی در امر مبارزه با تروریسم را به دولت پاریس منتقل کند.

کویت

یک منبع در وزارت خارجه کویت نیز حمایت کشورش از فرانسه را اعلام و تأکید کرد کویت از تلاش‌های دولت پاریس برای تامین امنیت و ثبات فرانسه در برابر اقدامات تروریستی، حمایت می‌کند.

52261

کد N1028116